Читај ми!

Имагинарна едиција

Марија Ђелска: Живот и смрт Хипатије из Александрије (1)

У емисији Имагинарна едиција, која је на програму од понедељка, 11. марта, до петка, 15. марта, можете пратити текст „Живот и смрт Хипатије из Александрије”, који је написала позната пољска историчарка и класична филолошкиња Марија Ђелска.

Хипатија, ћерка еминентног александријског математичара и астронома Теона, сматра се првом научницом коју историја познаје. У последњим деценијама III и у првој половини IV века, у свом родном граду – тадашњем привредном, интелектуалном и културном средишту хеленистичког света – успешно се, попут свога оца, бавила математиком и астрономијом, али и филозофијом.

У тексту преузетом из трећег поглавља књиге „Хипатија из Александрије”, објављене 1993. године у Кракову и преведене на десетак светских језика, Марија Ђелска (Maria Dzielska), описује и анализира друштвену и духовну климу Александрије из тога доба, с посебним нагласком на околности које су довеле до Хипатијине трагичне смрти, односно суровог убиства. Тај догађај, „срамотан и трагичан за Александрију”, ауторка на основу прецизног и детаљног истраживања доступних извора осветљава у ширем контексту сукоба световне и црквене власти, уз јасно изражену свест о томе да њена реконструкција није и не може бити коначна, првенствено због карактера поменутих извора. Наиме, они нису обимни, често су садржани само у неколико реченица, обично копирају раније податке и сажето приказују догађаје из Хипатијиног живота и учења, а нарочито догађаје везане за њену смрт; њихови аутори готово никад не именују починиоце злочина и веома уопштено расправљају о кривици цркве и александријског бискупа.

Превод с пољског: Љубица Росић
Текст чита: Александар Божовић
Уредник: Предраг Шарчевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом