Читај ми!

Музика света – WОМЕX 2022: индијски састав Рангаматир Баул

Пратићете седму емисију циклуса посвећеног фестивалу WОМЕX, који је прошле године одржан у Лисабону од 19. до 23. октобра.

У студију Европске радиодифузије (EBU) наступио је 22. октобра на специјалним радио сесијама индијски састав Рангаматир Баул који долази из Западног Бенгала. Наиме, баули су певачи, музичари, уметници, плесачи, филозофи који живе у ашрамима и своје умеће нуде другим људима за мале донације или милостињу. Баул је и једна врста духовног учења и начина живота и као такво је уврштено у Унескову баштину нематеријалног културног наслеђа. Песме баула имају посебну вредност, а међу најпознатијим представницима ове праксе је нобеловац Рабиндранат Тагора. Баули су иначе, својим одрицањем од свега материјалног, у ствари успели да одбаце поделе индијског кастинског друштва и да се посвете слављењу мира, љубави и заједништва.

У емисији чућете музичко умеће ових "мистичних минстрела" из руралног Бенгала. Певачица Рина Дас Баул потиче из познате баулске породице, те је музику учила од свог деде од самог детињства. У песми је прати ектара, једножичани инструмент који има велике експресивне могућности. Данас се сматра једном од најбољих представника традиција баула, а у музици коју изводи комуницира есенцијалне карактеристике овог духовног учења – радост, љубав и мистично свепрожимајуће сједињење са божанским.

Уредница Ксенија Стевановић и Марија Вуковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом