недеља, 09.07.2023, 20:02 -> 12:45
Фестивал у Швецингену 2022
Репродуковаћемо снимак концерта одржаног 1. маја у Моцартовој дворани, а том приликом наступили су чланови квартета Хаген, у саставу: Лукас Хаген и Рајнер Шмит, виолине, Вероника Хаген, виола и Клеменс Хаген, виолончело. На програму су била дела Волфганга Амадеуса Моцарта и Јозефа Хајдна.
Основан 1981, квартет Хаген је прве године рада усмерио на међународна такмичења, на којима су побрали бројне награде, као и на потписивање уговора са издавачком кућом Дојче Грамофон. Током сарадње која траје већ четири деценије, квартет Хаген је забележио драгоцене снимке, а музицирали су и са истакнутим солистима попут Јерга Видмана, Кирила Герштајна, Мауриција Полинија, Мицуко Учиде, Кристијана Цимермана, Сол Габете, Готјеа Каписона и других. Од 2012. године почасни су чланови бечког Концертхауса, а 2019. овенчани и Консертхебау-овом наградом за вишегодишњи допринос на међународној уметничкој сцени. Године 2011. добили су и награду Ехо Класик у категорији 'ансамбл године' за издање Хаген квартет 30, којим су обележили три деценије рада, а на којем се налазе дела Бетовена, Моцарта и Веберна.
Репертоар квартета Хаген састоји се од занимљиво конципираних програма који обухватају читаву историју гудачког квартета: од дела из ранијих епоха, преко остварења бечких класичара, до дела романтичарског музичког репертоара. Радо сарађују и са савременим ауторима, често и премијерно изводећи њихове композиције. Као професори и ментори на салцбуршком Моцартеуму, Високој школи у Базелу и бројним међународним курсевима камерне музике, чланови квартета Хаген предано преносе своја знања и искуства камерног музицирања млађим колегама.
Уредница Ирина Максимовић Шашић
Коментари