Интернет и друштво

Ранка Јекнић: Интернет као компонента и средство глобализације

У циклусу ИНТЕРНЕТ И ДРУШТВО, који је на програму од четвртка (9. октобра) до суботе (11. октобра), на таласима Трећег програма емитује се текст "Интернет као компонента и средство глобализације", ауторке Ранке Јекнић. Ауторка је запослена на Правном факултету свеучилишта у Сплиту, а текст је припремљен за међународну годишњу конференцију Српског социолошког друштва која је недавно одржана на Филозофском факултету у Нишу.

Полазећи од одређења сложеног и вишедимензионалног појма глобализације, у тексту се указује на потребу разликовања економске, друштвене, политичке, културне и технолошко-информацијске димензије глобализације, те на Интернет као кључни комуникацијски медиј и средство за информисање, деловање и организовање у данашњим „умреженим друштвима". Интернет је важна компонента технолошко-информатичке димензије глобализације, али је, као средство глобализације, више или мање утицао и на остале њене димензије. У том смислу, у контексту економске глобализације, омогућио је ширење глобалног светског тржишта и „умрежених предузећа", нову „е-кономију" и „е-пословање", а утицао је и на преображај капитализма у „информатички капитализам" и на његово ширење у глобалну економију. У оквиру друштвене глобализације, омогућио је стварање нових образаца друштвености и утицао на појаву „транснационалне капиталистичке класе", односно на стварање „нетократије" као нове елите моћи информатичког друштва, с једне стране, и „конзумтаријата", с друге стране.

У пољу културне глобализације интернет је пак утицао на тенденцију обликовања „глобалне културе", нове „глобалне културне економије" и њених „глобалних културних крајолика", као и настајуће „културе стварне виртуалности". Напослетку, уколико се на трагу „културног заокрета", средишњи конфликт данашњице анализира као „културни конфликт", Интернет је и у том смислу, незаобилазна компонента данашњих „програмираних" и „умрежених" друштава.

Уредник циклуса: Предраг Шарчевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом