Читај ми!

Емисија о радију и радиофонском стваралаштву

У знак сећања на композитора, певача, водитеља, забављача, Мињу Суботу, који је преминуо у 83. години, емитујемо разговор који смо са њим забележили за емисију „Невидљиви људи".

По образовању дипломирани инжењер електротехнике, Миња Субота је био страствени колекционар старих радио-апарата, транзистора и микрофона, аутор и водитељ серије Музички тобоган, емитованe осамнаест година, која је забележила рекордну гледаност и популарност на нашем телевизијском програму. Говорио је о свовој везаности за радио, о колекционарству, о „лампашима" стране и домаће производње који су красили наше домове, првом „филипсу" из 1931. године...

Музеј науке и технике и Бригада везе Восјке Србије представили су јуче јавности изложбу „Развој службе телекомуникација - Све наше везе" посвећену развоју телекомуникационе технике. Аутори изложбе, музејски саветник Јован Божиновић и потпуковник Зоран Ивановић су гости емисије „Невидљиви људи". Највећи део експоната део су вредне колекције Спомен-собе Бригаде везе и до сада нису представљени широј јавности на овај начин, уз оне из збирки Војног музеја, Музеја науке и технике и приватних колекција, а посетиоци имају прилику, поред осталог, да виде шифрарску морнаричку машину „Енигма" чије је дешифровање убрзало крај Другог светског рата, шпијунски кофер америчке производње, комуникациони уређај у коферу који је носила пратња Јосипа Броза Тита у случају отказивања осталих система веза, први примач радио сигнала „Викинг" са горским кристалом из 1925. године, моторна возила са комплетним средствима комуникације итд. Представљени су оригинални уређаји стране производње и њихови пандани југословенске производње, а важан део ове историје телекомуникација је и изум радија.

У рубрици „Кутија за памћење" емитујемо одломке из разговора Милоша Јевтића са академиком Предрагом Пипером, једним од најзначајнијих српских слависта који је посебан траг оставио је у проучавању граматичке и лексичке семантике у српском, руском и другим словенским језицима. Академик Пипер преминуо је у 72. години, а разговори које емитујемо вођени су 1995. године и похрањени су у фонду Народне библиотеке Србије, у Збирци звучних снимака - Колекција „Гост Другог програма" Радио Београда.

Емисију уређује и води Ранко Стојиловић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом