Злочин у Старом Грацком 26 година без осуде
Страдање жетелаца код Липљана
Четрнаест српских жетелаца из Старог Грацка код Липљана убијено је и измасакрирано у атару албанског села Бујанца 23. јула 1999. године. Починиоци овог, као и многих других злочина над Србима, који су се десили у присуству међународних војних снага на Косову и Метохији, никада нису пронађени и приведени правди. Село, које је много пострадало пре и после НАТО агресије на нашу земљу, сада полако насељавају Албанци. Срби у тишини одлазе, али се сваког 23. јула редовно окупљају крај спомен плоче подигнуте у славу убијених мештана. У документарној репортажи Ивана Миљковића говори Милева Пешић, учитељица у пензији. Цео радни век провела је у селу крај Липљана. Сада живи у Новом Саду, али сваког 23. јула мора, каже, да буде у Сраром Грацку. Док је жива и док је ноге служе долазиће да упали свећу убијеним рођацима, комшијама, пријатељима и родитељима својих ђака.
У Србију стижу високе температуре. Ове недеље оне ће достизати и до 40 степени Целзијуса. Врућине су ризик за здравље, не само старијих или хроничних болесника, већ представљају опасност и за децу. Како летње температуре утичу на најмлађе, који су највећи ризици и шта је најбоља превентива, посебно у време путовања и одмора, то су питања за педијатра Анету Јовановић.
Индонезија је још у време несврстаних и социјалистичке Југославије била значајан и важан политички партнер Београда. О томе би требало да говори монографија „Пријатељство преко океана” која ће ускоро бити промовисана у Џакарти. Истина, односи две државе су последњих деценија осцилирали, али Срби који данас живе у Индонезији и Индонежани у Србији настоје да створе мост културе . Филолог и преводилац Христина Николић Мурти једна је од њих и она данас говори за Магазин
Уредник и водитељ: Ана Томашевић

Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари