Читај ми!

Престројавања на Кавказу

Дипломатска криза између Русије и Азербејџана, која тиња од децембра прошле године када је над Чеченијом оборен азербејџански путнички авион, недавно је ескалирала. Непосредни повод била је рација крајем јуна у руском граду Јекатеринбургу када је ухапшено неколико мушкараца азербејџанског порекла. Према тврдњама Бакуа, двојица ухапшених Азербејџанаца умрла су под неразјашњеним околностима. Баку је реаговао брзо и оштро. Тамошње Министарство спољних послова изразило је „одлучан протест“ против „неприхватљивог насиља“ руских снага безбедности. У просторијама руске новинске агенције „Спутњик Азербејџан“, ухапшено је двоје службеника за које се тврди да раде за руску тајну службу ФСБ. Отказани су сви културни догађаји повезани с Русијом а на државној телевизији критиковано је „империјално понашање“ Москве према државама бившег Совјетског Савеза. Аналитичари оцењују да спремност Бакуа да се оштро одупре Москви указује да се Азербејџан намеће као све независнији играч али и да сведочимо ширем преуређењу односа у региону којим је Москва некада доминирала. Шта се дешава у тзв. меком трбуху Русије, региону Кавказа, питамо дипломату Срећка Ђукића.

Иако је и ово лето почело изузетно високим температурама, доба је године када многи грађани, осим о расхлађивању просторија, размишљају и о куповини огрева за зиму. Стручњаци саветују да се огрев купује на време, јер у јеку сезоне може доћи до несташица и виших цена. Огревни материјали попут дрва, пелета или угља често су повољнији у пролеће или лето него када се приближи јесен и хладније време. Тржиште је добро снабдевено а и цене су стабилне већ неко време. Када је најбоље време за куповину огрева, која врста је најисплативија и на шта купци треба да обрате пажњу питамо професора Шумарског факултета Бранка Главоњића.

Претходног викенда у Загребу је концерт одржао контроверзни музичар Марко Перковић Томпсон, икона хрватске крајње деснице. На тамошњи Хиподром, слило се више стотина хиљада људи, махом обучених у црно, многи са спорним натписом „За дом спремни" из времена усташке Независне Државе Хрватске. Виориле су се заставе на којима је шаховница са првим белим пољем, такође симбол НДХ. Током три сата програма испуњеног песмама које величају хрватство, породицу, цркву и домовински рат над Хиподромом су лебдели Богородица и крст. Најконтроверзији и најишчекиванији моменат био је узвик "За дом спремни" којим је Томспон отпочео своју најпознатију нумеру „Бојна Чавоглаве“. На концерт су дошли сви водећи десничари, али и министри у Влади Хрватске, док је премијер Пленковић, у пратњи малолетних синова, присуствовао тонској проби у петак. Три дана касније трају расправе о друштвеном, културном и политичком значају чињенице да је одржан такав и толико посећен концерт. О феномену Томпсон за Магазин говори професор Жарко Пуховски.

Са вама, Јелена Видић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом