Читај ми!

У Србији све мање беба

Пчеларство је последњих година изложено великом ризику због климатских промена. Пчела је све мање и због тровања пестицидима и разних болести, а многи пчелари одустају од посла демотивисани вишегодишњим проблемом великог удела фалсификованог меда на тржишту. То нас доводи до приче о последицама по производњу хране, јер је познато да пчеле имају једну од најзначајнијих улога у пољопривреди. Саговорник нам је др Зоран Станимировић шеф катедре за за биологију на Факултету ветеринарске медицине.

У Србији је током 2023. године рођен најмањи број беба још од 1900. године. Слична ситуација је и у овој години. Истовремено, расте број умрлих, што у коначном збиру доприноси учвршћивању тренда негативног природног прираштаја. Раст наталитета је већ дуго један од приоритета државне политике, али досадашњи кораци нису донели резултат. Каква нам је демографска перспектива тема је о којој ћемо разговарати са професором Географског факултета, Петром Васићем.

Један од пројеката који отвара нове могућности за примену вештачке интелигенције односи се на решавање комплексних еколошких и инфраструктурних изазова и управо је покренут у Институту за вештачку интелигенцију. У будућности он би требало да помогне да прецизније предвидимо и лакше управљамо поплавама, које су постале све чешћа појава. Више детаља о пројекту АРТИФАКТ сазнаћемо у разговору са др Миланом Стојковићем , вишим научним сарадником у Институту и руководиоцем истраживачке групе “Греен АИ”.

Уредник и водитељ је Оливера Стајић.

 

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове