Дуготрајни ковид као последица инфекције коронавирусом

Према званичним подацима, више од 300 хиљада грађана Србије је оболело од ковида 19 од почетка пандемије. Већина њих прошла је кроз болест релативно лако, међутим има и оних који месецима касније и даље осећају последице. У свету и код нас све више се говори о дуготрајном Ковиду. Поједине државе отварају посебне клинике само за постковид болеснике. Такви центри до сада су отворени у Британији, Француској, а овог месеца и у Хрватској. Колико траје опоравак од корона вируса, шта је дуготрајни Ковид и како лечити људе који месецима имају изражене симптоме, нека су од питања за пулмолога.

Више од 100.000 људи у Србији пријавило се на порталу еУправа за добровољну имунизацију у прва два дана од почетка процеса, а од данас ће почети да функционише и Контакт центар за телефонску пријаву.Из Канцеларије за ИТ и е-Управу наглашавају да не постоји рок за пријаву, али позивају грађане да искажу интересовање у што већем броју, како би се што пре почело спровођење масовне имунизације.Позив грађанима да се одазову вакцинацији упутио је, пре свега, Кризни штаб, али и чланови Српског лекарског друштва.

Мајкрософт је патентирао револуционарну технологију путем које ће људи моћи да „комуницирају" са виртуелним особама, па чак и са преминулим драгим особама. Наиме, патентиран је заправо систем за размену порука, којим управља вештачка интелигенција, а којем је главни задатак да имитира неку особу. Мада, то што је нека компанија патентирала одређену технологију не значи да ће она икад видети светло дана, ово је већ сад изазвало расправе у јавности. Да ли чињеница да можете "поразговарати" с драгом особом и након што она више није ту, многима може да олакша период туговања , или је реч о бизарној, замишљеној комуникацији, која би у будућности, могла да изазове психолошке и социјалне тешкоће већ довољно збуњеном човечанству?

Са вама је Мирјана Никић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом