Право на сутра- Американка и музичари у Лапљем селу

Музичка школа "Стеван Мокрањац" основана је у Приштини 1949. године. Већ две деценије њено седиште није у граду.

Школа је наставила рад најпре у Грачаници, потом у Лапљем Селу и сада има 160 ученика. У новој згради у Лапљем Селу имају адекватан простор за рад. Поред теоријског и одсека за клавир и хармонику надају се и одсеку за виолину, који званично немају. Међутим, од недавно часове виолине деци држи двадесетседмогодишња волонтерка из Чикага која је дошла на Косово и Метохију пре годину дана у склопу америчког мировног корпуса.

Интересовање деце је велико. Иако су на самом почетку, већ 30 малишана долази на њене часове. Двадесетседмогодишња Џози живи у дому породице Караџић у Лапљем Селу и каже да је презадовољна због тога. Научила је доста српских обичаја; шта је Слава и како се прославља православни Божић. Одушевљена је српском културом и традицијом. Обишла је манастире, али и Ниш, Београд и Нови Сад, ипак је за њу како каже најлепше у Лапљем Селу. Ова вредна девојка помаже и наставницима енглеског језика у Основној школи "Миладин Митић" у Лапљем Селу. Српски језик још увек учи и верује да ће га савладати добро јер ће на Косову и Метохији остати још годину дана.
Ученик те школе Филип Мирковић свира клавир, он и други ученици освајају значајне награде на Републичким и међународним такмичењима. Посебно негују изворне песме кроз хорско певање.
У јуну ће школа прославити значајан јубилеј 70. година постојања. Припреме за тај значајан догађај су почеле али се уједно професори и ученици спремају и за наредна такмичења и наступе.

Ауторка емисије Светлана Вукмировић

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво