Време нетрпељивих: Сан авангарде о лепом, 2-8

Сан авангарде о лепом социјализму Културно-образовни програм и Редакција за културу и уметност, од 9. децембра, после више од три деценије, сваке недеље репризираће по једну епизоду из серијала Време нетрпељивих. Повод за емитовање је недавна смрт историчара Андреја Митровића, аутора овог серијала снимљеног према његовој истоименој књизи.

Књига Време нетрпељивих је политичка историја великих држава Европе од 1919. до 1939. године, док је телевизијски серијал посвећен уметничким кретањима у историји уметности између два светска рата. Велика битка раздобља, битка између слободе човека и владања човеком, вођена је преко уметности и поводом уметности, без обзира на то да ли су сликари, вајари и књижевници хтели да политички буду на нечијој страни. У овој револуцији предњачиле су ликовне уметности. Прекретница је у првим деценијама 20. века, 1905-1910, између Јесењег салона фовиста и првог апстрактног платна Василија Кандинског. Ликовне уметности ишле су новим стазама када је избио Први светски рат, а нови приступ већ су усвојили многи уметници и створили значајна сликарска и скулпторска дела. Ту су били: Василиј Кандински, Пабло Пикасо, Паул Кле, Марк Шагал, Анри Матис, Едгар Дега, Жорж Брак, Франц Мари, Аугуст Маке и многи други.
Прва епизода која је на програму вечерас и која носи наслов Побуна у ликовним уметностима, увод је у причу Андреја Митровића о томе како се одиграла права револуција у ликовним уметностима између два светска рата.Серијал Време нетрпељивих, снимила је Телевизија Београд 1979-1980, а посвећен је редитељу Тибору Молдвају.
Аутор текста и водитељ је Андреј Митровић, а уредник Зора Кораћ.

Реприза , 29. август у 04:25 и 12:15 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом