Borderland Soundtrack: Као да је било некад, 1-10

Серијал документарних ТВ емисија Borderland Soundtrack ауторке Бранкице Драшковић бави се улогом и значајем музике у култури отпора и развојем културне сарадње на постјугословенском простору из угла неколико генерација музичара које воде исте вредности у том ангажману.

Пратећи хронолошки ток догађаја од осамдесетих година, распада СФРЈ, преко успостављања нових политичких, етничких и културних разграничења у њеном географском оквиру до актуелних прилика, у 10 полусатних тематских емисија комбинацијом личних сећања, искустава и ставова протагониста, архивског и наменски сниманог материјала, представљају се различити примери непристајања појединаца на униформност мишљења какво намећу колективни снови.

Драматуршки ток емисија потцртава саундтрек од преко стотину песама чије поруке посредно граде причу о времену и простору у којем су настајале и својим вредностима и данас, када рокенрол заједништво већ одавно не постоји, чувају дух седме републике као једне од блиставих метафора љубави према животу у атмосфери бесмисла и мржње које нас годинама окружују на постјугословенском простору.

Серијал је инспирисан књигом Седма република, Антa Перковића, о популарној култури у југословенском распаду и посвећен је свима онима који нису одустали од освајања простора слободе.

У првој епизоди Као да је било некад говори се о почетку краја југословенске заједнице на преласку из седме у осму деценију 20. века, који је био обележен процватом либералних идеја и најзанимљивијим периодом у историји дотадашње популарне културе, нарочито у области музике која је изнедрила први, а касније ће се показати и последњи, најмасовнији рок покрет на Балкану. Међутим, развој догађаја крајем осамдесетих генерацијски крик потраге за слободом ставља пред велико искушење. Зашто је изостала јача артикулација најобразованије и најпрогресивније генерације Југословена у пружању отпора национализму? Да ли је по среди било свесно одвраћање погледа и интереса генерације од политике или пак нешто друго?

Говоре: Дарко Рундек, Зоран Предин (Лачни Франц), Зоран Костић Цане (Партибрејекрс), Срђан Гојковић Гиле (Електрични оргазам), Грегор Томц (Панкрти), Мирко Срдић (Елвис Ј. Куртовић), Предраг Луцић, Петар Јањатовић, Анте Перковић, Драган Амброзић, Ненад Марјановић Фриц (КУД Идијоти) и други.

Реприза, 18. август у  00:35 и 08:35

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво