Читај ми!

"Kada otvorite vrata prodavnica u UAE i Bahreinu, shvatite kolika je šansa Srbije na tom tržištu"

Tržišta Ujedinjenih Arapskih Emirata i Bahreina otvorena su za sve naše poljoprivredne proizvode. Reč je o dva najveća platežno sposobna tržišta na svetu. Za sada su, prema rečima ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića, iskazane potrebe za srpskim jabukama, testeninom, kukuruzom, jagodastim voćem.

Gostujući u Jutarnjem programu ministar Nedimović ističe da tek kada otvorite vrata njihovih prodavnica, shvatite kolika je šansa Srbije da učestvuje na tom tržištu.

"Nije to samo tržište Bahreina i Arapskih Emirata. Oni su logistički povezani sa Amanom, Katarom i još nekim zemljama u susedstvu i oni će nama biti dve glavne luke gde ćemo tu robu da šaljemo", naglašava ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Dodaje da su za sada iskazane potrebe za srpskim jabukama, u posebnom pakovanju i posebnim standardima.

"Druga stvar koju traže je testenina iz Srbije, kukuruz, jagodičastvo voće i očekujem da ćemo imati sve više prisutno goveđe i ovčije meso i ono što je jako važno organske poljoprivredne proizvode koji imaju neverovatnu cenu", kaže Nedimović.

Objašnjava da UAE mogu samo 25 odsto sopstvenih potreba da zadovolje, a sve ostalo moraju da uvoze.

"Prošle godine kada je počela korona oni su imali novac ali nisu imali gde da kupe hranu. Srbiju su prepoznali kao jednu od tačaka u svetu gde se proizvede više hrane nego što je njoj potrebno. Mislim da je to dobra prilika za nas, Persijski zaliv je neverovatno tržište. U Emiratima su ponudili da budu logističko tržište za Indiju, Kinu", ističe ministar Nedimović.

Nova tržišta Egipta, Kine, Indije

Dodaje da je Srbija do pre dve godine imala 2,8 milijardi izvoza poljoprivrednih proizvoda. Prošle godine, koja je zbog koronavirusa bila teška godina, imala je 4,2 milijarde dolara.

"To je razlika od 50 posto. Suficit koji je država ostvarila u poljoprivredi je 1,9 milijardi dolara. Mi još uvek najveći deo robe plasiramo u zemljama EU i okruženju, ali za nas su nova tržišta Egipta, Kine, Indije što se tiče voća i žitarica", izjavio je ministar Branislav Nedimović.

Ministarstvo poljoprivrede organizovalo je otkup krompira u opštini Gornji Milanovac.

Nedimović naglašava da je epidemija glavni razlog šta je pala tražnja. Manja je potražnja u restoranima i hotelima.

"Imali smo jako dobru godinu za ljude koji se bave krompirom, i imali smo prethodne dve-tri godine dobru prodajnu cenu. Nije posao Ministarstva poljoprivrede da se bavi ugovaranjem otkupa ali moramo pomoći i očuvati tu proizvodnju. Uključili smo se preko elektronskih pijaca, Lidl, Delez, Gomeks učestvuju u otkupu. Najbolje je kad u poslu od problema napravite dobar rezultat", poručuje ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи