Matićeva: Srbija do septembra potpisuje Memorandum sa "Alibabom"

Kineski gigant "Alibaba" veoma je zainteresovan za ulazak na srpsko tržište, a do septembra će Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija sa tom korporacijom potpisati Memorandum o saradnji u oblasti turizma i onlajn plaćanja.

Državna sekretarka Ministarstva trgovine Tatjane Matić, kaže da bi taj Memorandum omogućio izradu srpskog turističkog paviljona na "Alibabinoj" onlajn platformi za promociju turizma u Kini - "Fligi", promociju Srbije kao turističke destinacije i njenih turističkih ponuda, kao i uvođenje plaćanja putem "ali peja" za kineske turiste u Srbiji.

Sa tom kineskom korporacijom, koja je najviše zainteresovana za saradnju u oblasti turzima s obzirom da je Srbija ukinula vize za kineske državljane, pregovara se, navodi Matićeva, i o otvaranju distributivnog centra u Srbiji, a koji zavisi od izgradnje železničke pruge "Beograd–Budimpešta".

"Mi smo zainteresovani i za otvaranje distributivnog centra u Srbiji. S druge strane, 'Alibabi' je bitan razvoj naše infrastrukture, pre svega rokovi u kojima će biti okončana izgradnja pruge Beograd–Budimpešta i to je, trenutno, ključno kada je u pitanju proces pregovora za otvaranje distributivnog centra", objasnila je Matićeva.

Ona kaže da je namera da Memorandum sa "Alibabom" bude jedinstven i da obuhvati sve segmente, ali da je moguće da će u ovoj prvoj fazi biti potpisan memorandum koji bi se fokusirao na platformu "Fligi", promotivnu kampanju Srbije i na dostupnost "ali pej" platforme za kineske turiste u Srbiji.

Takav model saradnje, ističe, "Alibaba" je ostvarila sa Finskom, što je, kako je navela, dovelo do povećanja kineskih turista u toj nordijskoj zemlji za 300 odsto.

"Imajući u vidu da mi imamo prednost zbog ukidanja viznog režima, verujemo da bi sličan model saradnje doveo do porasta broja kineskih turista, a uvođenje platforme 'ali pej' omogućio da oni više troše i da to donese više novca našem budžetu", rekla je Matićeva.

Na pitanje zašto se na potpisivanje memoranduma toliko čeka, Matićeva odgovara da je "Alibaba" ogromna korporacija, te da svaki njihov nastup na novom tržištu mora biti dobro pripremljen, kao i da se moraju sagledati sve prednosti i troškovi koje jedno takvo ulaganje donosi.

"'Alibaba' je velika korporacija i pregovori sa njima oduzimaju dosta vremena. Bitno je da postoji velika zainteresovanost 'Alibaba' grupe za ulazak na srpsko tržište i oni vide veliku šansu kada je u pitanju plasiranje Srbije kao turističke destinacije u Kini, a za njih je zanimljiva i regionalna turistička ponuda koju Srbija razvija sa susedima", zaključila je Matićeva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво