Читај ми!

Najsrećniji u zemlji kengura

Australija je "najsrećnija" među industrijski razvijenim zemljama, pokazuje istraživanje OECD-a. Tražnja za prirodnim bogatsvima, nizak javni dug i mala nezaposlenost najmanji kontinent učinili "najsrećnijim".

Najveća sreća je živeti u Australiji, gde su prosečni prihodi, zapošljavanje i zdravstvo u najboljem stanju, kaže najnovije istraživanje o Indeksu dobrog života u industrijski najrazvijenijim zemljama sveta, prenosi Volstrit džornal.

Istraživanje koje godinama radi Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) uzima u obzir prosečnu platu, prihode prosečnog domaćinstva, stopu zaposlenosti, broj ljudi koji rade prekovremeno, zatim izlaznost birača na izborima, zagađenost vazduha i koliko se građani neke zemlje profesionalno usavršavaju.

Australija je ispred SAD i Norveške koje su prema istraživanjima OECD-a godinama bile "najsrećnije" industrijski razvijene zemlje sveta, a na to mesto je došla zahvaljujući niskoj stopi nezaposlenosti i tražnji za njenim prirodnim bogatstvima.

Nalaze istraživanja nisu poremetili pokazatelji, da u "sreću" ne uživaju baš svi Australijanci. Tome treba dodati i podatak da turisti sve manje posećuju najmanji kontinent i da mnoge firme planiraju da isele svoje proizvodne kapacitete iz Australije čiji jaka i stabilna valuta loše utiče na izvoz.

Rast troškova života takođe utiče na potrošače da manje kupuju domaće proizvode koji su skupi, a da sve više traže robu preko interneta, u zemljama gde su mnogi proizvodi jeftiniji.

Međutim, "obećani" viši životni standard privlači migrante iz svih delova sveta.

Jedan od njih, Davide Mazurek, doselio se pre šest meseci iz Italije, i uopšte ne razmišlja da se vrati u domovinu. Radi na farmi u državi Viktorija, a planira da se uskoro preseli u grad Darvin na severu Australije, gde ima sve više radnih mesta u sektoru energetike.

On kaže da se neće vratiti u Evropu pre svega zbog krize evra, a u Australiji ima mnogo bolju platu. Međutim, brine ga to što je život skup, posebno stanarina.

Ugalj i gvožđe kao spas

Istraživanje OECD-a koje meri stanje u 34 zemlje članice ove organizacije, nije napravilo jedinstvenu tabelu na osnovu svih parametara, ali je analizom ukupno 11 parametara koje posmatra, Australiji dala prvo mesto na svom internet sajtu.

Visoki rejting Australije zasniva se na podacima Ujedinjenih nacija, vlade i drugih domaćih institucija - ali pre svega na velikom rastu u poređenju sa recesijom u Evropi i prilično niskim rastom američke privrede.

Zbog sve veće tražnje za australijskim ugljem i gvozdenom rudom, stopa nezaposlenosti je u aprilu bila 4,9 odsto, u poređenju sa 10,9 odsto u evrozoni i 8,1 odsto u SAD. Oko 72 odsto punoletnih stanovnika je zaposleno, dok je prosek za zemlje članice OECD-a 66 odsto.

Za razliku od zemalja na sličnom nivou ekonomskog razvija, vlada u Kanberi planira da naredne godine ima budžetski suficit, a njihov javni dug je tek na nivou od 10 odsto bruto domaćeg proizvoda - što se teško može videti negde drugde.

Australijski dolar je pao u odnosu na američki, ali je i dalje na jednom od istorijski najviših vrednosti, posebno u odnosu na evro i britansku funtu - što građanima Australije daje veliku "moć" prilikom putovanja u inostranstvo.

Australijanci su najbolje "domaćice"

Druga istraživanja pokazuju da 74 odsto Australijanaca ima pozitivnu predstavu o životu, što je više od proseka u najrazvijenijim zemljama sveta - ali manje od Amerike, Irske, pa čak i Španije, koja ima visoku stopu nezaposlenosti.

Analitičari smatraju da to što su potrošači na najmanjem kontinentu "manje pozitivni" znači da su i oprezni i da ne veruju da će njihova sreća trajati večno.

"Australijski potrošači su sumorni skoro kao i potrošači u SAD i Evropi, uprkos velikoj razlici ekonomije Australije i drugih ekonomski razvijenijih zemlja", kaže za Volstrit džornal ekonomista "Meril Linča" Sol Eslejk.

Aktuelna vlada ima sve manju podršku, posle nekoliko skandala u koji su umešani visoki zvaničnici i odstupanja od politike koju je zagovarala pre izbora. Međutim, čak 71 odsto građana ima poverenja u institucije, što je daleko iznad proseka u drugim ekonomski najrazvijenijim zemljama.

Čak 86 odsto Australijanaca misli da je dobrog zdravlja, dok je u ostalim razvijenim zemljama ta cifra 70 odsto. Muškarci u ovoj zemlji, takođe, drže rekord u "domaćinskim poslovima" jer tri sata dnevno provedu u kuvanju, čišćenju i sređivanju kuće. Iza sebe su ostavili muškarce iz SAD i Nemačke.

Imigranti koji žive u ovoj zemlji smatraju da je Australija srećna zemlja u kojoj vlada ekonomsko blagostanje, životna sredina je čista, nema zagađenja, rata, poštuju se zakoni i vlada red - što se ne može naći svugde.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво