Читај ми!

Kako je dečak iz Doljevca 14 godina bio nevidljiv za sistem

Tačan broj se ne zna, ali se procenjuje da u Srbiji ima nekoliko stotina dece koja su za sistem nevidljiva. Jedan od njih je bio dečak iz Doljevca, koji je izvod iz matične knjige dobio tek u četrnaestoj godini.

Propust su najpre napravili dečakovi roditelji. "Kada se Nikola rodio, radili smo non-stop i supruga i ja. Bili smo terenci, nisamo imali vremena i tako je ostao neprijavljen", kaže dečakov otac Saša Zekić.

Nikola ima još osmoro braće i sestara i svi su uredno prijavljeni. U doljevačkom Centru za socijalni rad kažu da do pre godinu dana nisu znali za ovaj problem.

"S obzirom na to da roditelji nisu u tih 30 dana, koji su zakonom predviđeni, upisali dete, onda je bolnica imala obavezu da prijavu pošalje matičaru, a matična služba šalje nama", navodi Saša Grozdanović iz Centra za socijalni rad Doljevac.

Naglašava da Centar nije dobio obaveštenje od matične službe do pre godinu dana, a nije ni reagovao.

U međuvremenu, dečak je redovno išao u školu, redovno je vakcinisan. Da je problem ozbiljan i da mora da se reši shvatili su, kažu, kad se Nikola razboleo od dijabetesa.

"Kad sam se razboleo prvi put od šećera išao sam u Niš i nisu mogli da me puste jer nisam imao zdravstveno osiguranje", kaže Nikola.

Nikolin otac ukazuje da je bio u porodilištu da mu izdaju otpusnu listu kad se dete rodilo. Međutim, kako tvrdi, zbog korone je bila gužva i sestra mu je rekla da nemaju vremena time da se bave.

"Rekla mi je i da do deset godina mogu da mi izdaju listu, a po proteku tog vremena treba da pišem molbu, a tu ima još procedura", dodaje Saša Zekić.

Da dobije papire i mesto u sistemu države, Nikoli je pomogla nevladina organizacija "Praksis". Osim izbeglih i raseljenih lica koja su ostala bez ličnih dokumenata, najugroženija su upravo deca poput Nikole.

"Značajni su pomaci postignuti do sada pogotovo u sistemskom rešavanju pitanja koja muče ove ljude, ali mi i dalje nailazimo na slučajeve lica koja nemaju lična dokumenta i zato nemaju pristup osnovnim pravima", napominje Vladimir Lukić iz NVO "Praksis".

Tačnih podataka nema, ali su procene da je u Srbiji u ovakvoj situaciji nekoliko stotina dece. Uglavnom je reč o pripadnicima siromašnih grupa, najčešće o Romima.

понедељак, 29. април 2024.
22° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво