Preminuo novinar, publicista i pisac Denis Kuljiš

U Zagrebu je u nakon kratke i teške bolesti u 68. godini preminuo hrvatski novinar Denis Kuljiš, javlja "Jutarnji list".

Denis Kuljiš je rođen u Splitu 8. decembra 1951. godine. Na Filozofskom Fakultetu u Zagrebu studirao je Opštu lingvistiku i sociologiju, a novinarstvom se bavio od svojih ranih dvadesetih i prvi važniji posao bio mu je 1979. u Poletu, a godinu kasnije i u dnevnim novinama Vjesnik.

Bio je urednik u Startu, pomoćnik glavnog urednika Danasa, a radio je i za Studio.

Sa partnerima je 1989. godine osnovao medijsko preduzeće "Medija pres" koje je učestvovalo u pokretanju prvog privatnog nezavisnog političkog sedmičnog lista u Hrvatskoj – Globusa.

Od 2005. do 2017. objavljivao je kolumne u Jutarnjem listu i Večernjem listu, te nizu dnevnih novina u Srbiji, Sloveniji i BiH.

Osim novinarskim i kolumnističkim radom, Kuljiš se intenzivno bavio i publicistikom, a njegova zbirka novinskih tekstova i feljtona "Majmuni, gangsteri i heroji" objavljena je u Zagrebu 2001. godine, a godinu dana kasnije i u Beogradu, javlja Jutarnji list.

Knjigu "Dva pamfleta protiv Tuđmana" objavio je 2005, a iste godine iz štampe je izašao i nastavak "Majmuna, gangstera, i heroja", ovoga puta sa dodatnim opisima "geniji, lupeži i papci". Bile su to satirične, britke, neretko i vrlo brutalne biografije poznatijih Hrvata.

U saradnji sa istoričarom Vilijamom Klingerom 2013. godine objavio je knjigu "Tito: Neispričane priče", a nedavno je u izdanju beogradskog Službenog glasnika izašla i njegova knjiga "Titov tajni imperij".

Bio je oženjen i ima dvoje dece.

Novinarstvo izgubilo vrhunskog novinara

Dugogodišnji novinar i vojni analitičar Miroslav Lazanski navodi da smrt Denisa Kuljiša predstavlja veliki gubitak za novinarstvo u Hrvatskoj i Srbiji.

"Denis je bio jedan od najvećih urednika bivše Jugoslavije, neko čija su novinarska saznanja bila dragocena svima nama. Imao je izuzetan talenat da nanjuši dobru temu, brz u reakciji. Izuzetno obrazovan, imao je šarmantan cinizam u svakom nastupu. Njegova prerana smrt predstavlja veliki gubitak za novinarstvo u Hrvatskoj i Srbiji", navodi Lazanski.

Ističe da je Kuljiš osećao i živeo za novinarstvo, da je bio inicijator da se piše o modernim tehnologijama u vremenu kada je ta tema bila zabranjivana.

Dodaje da je rado dolazio u Beograd.

"Rado je dolazio u Beograd, kako za vreme bivše Jugoslavije, tako i sada. Često smo šetali pored reke i diskutovali o vojnim temama. Novinarstvo je izgubilo vrhunskog novinara, urednika i pisaca", zaključio je Lazanski.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво