Измештају се река Пештан и део Ибарске магистрале

Да би обезбедили довољно угља за производњу струје, пре неколико година измештено је корито реке Колубаре у дужини од 2.600 метара. Ових дана убрзано се ради на реци Пештан. До краја новембра и она би требало да потече новим коритом. Планирана производња са новог копа је око 12 милиона тона угља годишње.

Да би заменио копове Ц и Д, на којима ће постепено престајати експлоатација, на простору новог копа Е већ увелико је градилиште. Измешта се део Ибарске магистрале и локалног пута.

Река Пештан ће у дужини од 3,8 километaра тећи новим коритом. Гради се приступни пут дужине пет километара и мост од 50 метара који ће прелазити преко новог корита.

Извршни директор за производњу угља ЈП ЕПС Дејан Милијановић каже да се измештање корита ради "у пуном протицајном профилу".

"Ради се апсолутна заштита будућег корита реке, значи и дно и косине будућег корита се облажу геомембраном која ће гарантовати сигурност рада будућег површинског копа", рекао је Милијановић.

У плану је постављање нових цевовода, оптичких и електрокаблова, далековода и трафо-станица. Рок за завршетак ових радова је новембар ове године. Након тога, багери ће се преселити на запад.

Како би заштитили будући коп и слив, потребно је изградити пет великих брана.

"У плану набавке ЕПС-а ове године се налазе две бране, две високе бране. Ми се надамо да ће све оне активности које је неопходно спровести да би се те набавке и покренуле, бити завршене до краја ове године. Остатак посла, значи три велике бране планирамо да у наредној години активирамо као јавне набавке, да их уговоримо и да крене њихова реализација", наводи Милијановић.

Трошимо струју исто као зими 

Без обзира на то што је лето, потребе за производњом струје су сличне зимским. Рекорди од 100 милиона тона угља дневно више нису реткост.

Колубара, каже Милијановић, тренутно експлоатише између 85.000 и 95.000 тона угља дневно.

"Изједначиле су се производње у току лета и зиме. Видите какве су температуре, потрошња електричне енергије због клима-уређаја је малтене као да је зимска, тако да нама је сада сваки дан у години исти", додао је Милијановић.

Будући Коп Е простираће се на површини од 12 квадратних километара. Само одавде планирана је производња 12 милиона тона годишње, са осталим колубарским коповима укупно 30 милиона тона угља.

Резерве копа Е процењене су на 329 милиона тона. Да би се до њих дошло, биће потребно ископати милијарду и 70 милиона метара кубних тла које лежи преко драгоцене руде.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво