Косово, милиони евра за одбрану Тачија и Весељија

Институције привремене управе у Приштини издвојиле су милионе евра за помоћ бившим вођама такозване Ослободилачке војске Косова који су оптужени у Хагу, али званичници не износе детаље како се новац троши. До сада, Хашима Тачија у Хагу заступали су Пјер Ричард Проспер и Џефри Најс.

Након што су овог месеца међународни тужиоци за ратне злочине у Хагу четири дана саслушавали косовског председника Хашима Тачија отворило се питање ко плаћа правне заступнике бивших вођа тзв. Ослободилачке војске Косова.

Тачи након саслушања није открио никакве детаље о испитивању, нити о случајевима и оптужбама које му се стављају на терет.

Специјализовано тужилаштво у Хагу поднело је предлог оптужнице против Хашима Тачија и Кадрија Весељија у којем се терете за низ злочина против човечности и ратних злочина, укључујући убиство, присилно нестајање лица, прогон и мучење.

Косовски председник, такође, није открио ни детаље о начину на који се финансирају његови правни заступници. Тачи је ангажовао америчког адвоката Пјера Ричарда Проспера.

Проспер је бивши тужилац Међународног кривичног суда Уједињених нација за Руанду, а вршио је и дужност америчког амбасадора за питања ратних злочина од 2001. до 2005. године.

Тачија је на саслушању у Хагу бранио британски адвокат Џефри Најс

Ни канцеларија косовског председника ни косовско министарство правде нису дали објашњење ко је платио трошкове заступања Тачија и путне трошкове.

Поједини политички аналитичари наводе да је Тачи имао обавезу да јавност извести о томе у ком својству је саслушан и које су конкретне оптужбе које му се стављају на терет, али и да одговори на питање ко је плаћао трошкове пута и адвоката.

Недостатак транспарентности у случају саслушања Тачија је само један у низу када је у питању потрошња новца и питања везана за Хашки суд за ратне злочине, упркос великим износима који су укључени у то.

Према косовском буџету за 2019. годину, потрошено је 1.556.089 евра на активности везане за специјализоване коморе, али кососвско министарство правде није дало никакве детаље о конкретним активностима на које је овај новац трошен.

Ове године у косовском буџету је издвојено 4,15 милиона евра за финансијску подршку оптуженима у судским поступцима у специјализованим коморама, али министарство правде није износило детаље како је овај новац утрошен.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво