Ивани Живић награда за цртеж на Салону у Паризу

Жири Националнг удружења ликовних уметности Француске/La Société Nationale des Beaux Arts одликовао је Ивану Живић, која је добила награду за цртеж у великој конкуренцији на изложби Salon des Beaux Arts 2019. у Паризу.

Међу више од 700 савремених сликара, вајара, фотографа, графичара, илустратора и дизајнера, уметника текстила и керамичара излагала је и Јармила Вешовић, наша истакнута уметница која живи и ствара у Паризу.

Изложба је окупила како француске уметнике, тако и неколико страних делегација, Јужне Кореје, Јапана и Турске, док је београдска уметница Ивана Живић учествовала по позиву организатора. Кустос овогодишње изложбе је Catherine Severac, сликарка, и Isabelle Lavson, извршна директорка SNBA. Сценографију салона урадио је реномирани архитекта Bruno Moinard.

У конкуренцији уметника из целог света препознат је квалитет Иване Живић, која већ дужи низ година привлачи пажњу критике и публике на нашим просторима. Њен рад у континуитету доноси запажена ликовна остварења које карактерише мењање стила, приступа и ликовног израза, што свакако обогаћује деловање, доноси свежину и указује на Иванину константну окренутост ка експерименту.

Као врстан цртач, Ивана нам предочава свој таленат и вештину бавећи се овом темом још од 2013. године. Цртежи су рађени у техици оловке и уљаног пастела на папиру већег формата. Представљају зрелу уметничку фазу, где наилазимо на прочишћавање стила, свођење елемената, укрупњавање монохромних бојених површина. Детаљи су пажљиво одабрани, уметница им посвећује велику пажњу, вешто их обрађује и успешно наглашава уносећи колорит. На својим цртежима Ивана Живић ствара надреалан, фантастичан, имагинаран свет препун маште, сновиђења, надања, слободе покрета и самоће која ослобађа.

Салон у Паризу је престижан уметнички догађај који постоји већ 166 година. На њему су излагали реномирани уметници: Роден, Реноар, Мане, Моне, Делакроа, Дишамп, Ван Доген, Гоген и многи други. Салон се организује једном годишње и представља изложбу коју су осмислили уметници за уметнике, а под покровитељством је La Société Nationale des Beaux Arts (Национално удружење ликовних уметности). Ово удружење уметника 1861. године основали су Louis Martinet и Theophile Gautier у раскиду са званичним Салоном. Циљ им је био да уметност постане независна, да се уметници самостално њоме баве и обезбеде простор за директну продају својих дела.

Дугогодишња традиција Салона укључује охрабривање и подршку уметницима различитих стилова, а посебан значај представља покровитељство ове манифестације од стране председника Републике Француске.

 Биографија

Ивана Живић рођена је 1979. у Сарајеву (БИХ). Дипломирала је на Факултету ликовних уметности Универзитета уметности у Београду, одсек сликарство (2004). На истом универзитету завршила је постдипломске студије (2008). Излагала је на 20 самосталних и преко 50 групних изложби у земљи и иностранству. Награде: Фонд Владимира Величковића 2016, Награда Ротари клуба 2014, Београд; Награда за производни рад, Фонд Мангелос 2012, Друго бијенале цртежа у Панчеву. Уметник у резиденцији у уметничком месецу Србије, Art hub, Абу Даби 2018; GLO'ART (Global Art Center) Ланакен, Белгија (2015) и на Cite Internationale des Arts, Париз (2009).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи