Представник најстарије српске организације у Америци на молитвеном доручку

Сваког првог четвртка у фебруару, чланови Америчког сената и Конгреса организују молитвени доручак како би народи још више учврстили веру у Бога и допринели изградњи мира. Као званичан гост конгресмена Мајка Дојла из Питсбурга, у држави Пенсилванији, у име Српског народног савеза, најстарије српске организације у Америци (1901), присуствовао је Милош Растовић, на традиционалном шездесет и шестом молитвеном доручку који је одржан од 6. до 8. фебруара 2018. године у хотелу Вашингтон Хилтон у Вашингтону, САД.

Од Милоша Растовића сазнајемо да је ове године на молитвеном доручку било присутно више од 3 000 гостију из Америке и из више од 140 земаља у свету који припадају различитим генерацијама, верама и културама.

Свештеници, мисионари, политичари, научници, уметници, спортисти, студенти, доктори, пословни људи и други представници светске елите из Америке и света су се окупили да изграде и развију пријатељство и продубе своју љубав према Богу и поделе своја верска искуства како би оснажили везе између народа и допринели израдњи мира у свету.

Од првог молитвеног доручка који је одржан 1953. године, када је Двајт Д. Ајзенхауер, тадашњи председник САД-а био присутан на овом догађају, амерички председници су били редовни гости на молитвеном доручку.

Ове године Доналд Трaмп је други пут присуствовао молитвеном доручку као председник САД-а заједно са члановима свог кабинета Рексом Тилерсоном, државним секретаром, Џералдом Кушнером, саветником америчког председника, са супругом Иванком Трамп и другим представницима америчке администрације.

Међу гостима су такође били и Жанет Кагаме, прва дама Руанде, мајор америчке војске Скот Смајли, први мајор америчке војске који служи слеп, рабин Марвин Хајер, оснивач Сајмон Визентал центра у Америци, Дејвид Бизли, извршни директор светског програма хране и многи други.

У име Републике Србије и Републике Српске, поред осталих присутни су били Његова Екселенција Ђерђ Матковић, амбасадор Републике Србије у Вашингтону, Ивица Дачић, министар инистраних послова у Влади Републике Србије, Владимир Маринковић, потпредседник Народне скупштине Србије, Мехо Махмутовић, државни секретар у министарству здравља Владе Републике Србије, Жељка Цвијановић, премијерка Владе Републике Српске и Њ.К.В. престолонаследник Александар и принцеза Катарина Карађорђевић.

Милош Растовић је седео са конгресменом Мајк Дојлом и другим представницима Америке, Русије и Аустралије. Водитељи програма су посебно поздравили почасне госте Џими Моралеса, председника Гватемале и Рајмондса Вејониса, председника Летоније.

Председник Трамп је зажелео добродошлицу свим верским и другим предводницима у свету и нагласио да вера заузима централно место у америчким животима и слободама. Он је истакао да наша права нису дата од човека, већ од Ствараоца. Ниједна земаљска снага не може одузети човеку та права. Колико год је човек отворен за Божије милосрђе и љубав, Америка ће бити земља слободе, дом храбрих и светлост међу народима. Председник се заложио за изградњу мирног света у коме свако дете треба да одраста без насиља и страха.

Иронично, ове године почасни гости су били и Хашим Тачи, председник тзв. Косова и Рамуш Харадинај, премијер тзв. Косова.

Након речи добродошлице, присутни су се помолили како би ојачали везе са пријатељима, ближњима и другим народима. У сали је превладао заједнички осећај мирноће духа и гласа мира и разумевања међу народима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво