понедељак, 31.01.2022, 14:55 -> 17:50
Извор: РТС
Kako da opremimo putnu apoteku u vreme pandemije
Pandemija koronavirusa još traje i zato kada krećemo na put naša putna apoteka mora biti prilagođena situaciji. Šta da ponesemo, kako da čuvamo lekove i šta ako je leku istekao rok trajanja objašnjava farmakolog prof. dr Janko Samardžić sa Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Gost Nazdravlja, profesor dr Janko Samardžić, priznaje da možda malo preteruje kada je reč o putnoj apoteci, jer farmakolozi uvek računaju na neki najgori mogući scenario.
„Tu se nađe i antipiretik za snižavanje temperature, i analgetik, i antitusik protiv kašlja. Vrlo često je tu i jedna mineralno-vitaminska potpora“, nabraja profesor.
Ono što je u poslednje vreme novina u odnosu na pređašnji period jeste to da smo bili više fokusirani na probiotske preparate i na rastvore za rehidrataciju, jer smo očekivali određene gastrointestinalne infekcije. Međutim, pošto sada dominiraju respiratorne infekcije, naša putna apoteka treba da sadrži i probiotske preparate za zaštitu od gastrointestinalnih infekcija, ali treba da bude fokusirana na virusne respiratorne infekcije.
Letnja i zimska putna apoteka
U tropskim krajevima mogu se očekivati problemi sa alergijskim reakcijama, te zato treba obavezno imati preparat koji deluje antialergijski. Takođe, mogući su ujedi insekata i naravno, treba se obavestiti o mogućim tropskim bolestima, savetuje farmakolog.
Kad se priprema zimska putna apoteka treba više biti fokusiran na prehlade, grip, kovid infekcije i na povrede, istezanje mišića, mišićne grčeve i slično.
Vitaminsko-mineralnoj potpori ima mesta u prevenciji kovid infekcije.
„U jednom preventivnom smislu ja ne isključujem primenu vitamina C, on zaista ima jedan protektivni efekat kada je u pitanju pojava prehlade, gripa, uključujući i koronavirus infekciju. Zatim i vitamin D, izuzetno snažan imunomodulator. I od minerala, cink koji treba da spreči dalju infekciju i prodor virusa“, navodi profesor Samardžić, uz napomenu da je u pitanju isključivo preventivna upotreba.
U zimskim mesecima treba uzimati i magnezijum zato što smo u zimskim mesecima češće izloženi povredama lokomotornog sistema.
Pravilno čuvanje lekova
Opšte pravilo nalaže da se lekovi čuvaju u originalnoj kutiji, na suvom i tamnom mestu zaštićenom od vlage i od svetlosti. Treba izbegavati ekstremne promene temperature i čuvati na temperaturama koje su naznačene na svakom pakovanju leka.
„Posledice nepravilnog čuvanja lekova su gubljenje svojstva leka“, napominje farmakolog.
Međutim, tečni preparati, rastvori i sirupi, pak, zahtevaju čuvanje u frižideru na odgovarajućoj temperaturi. U tom slučaju treba nabaviti odgovarajuće transportne torbe ili ručne frižidere. Posebno treba obratiti pažnju na preparate koji zahtevaju odgovarajuću pripremu i rastvaranje.
Rok trajanja leka
Opšte pravilo je da se lek koristi do datuma koji je naznačen na pakovanju. Posle isteka roka lek ne bi trebalo odložiti u komunalni otpad, već odneti do najbliže zdravstvene ustanove ili apoteke koja će u skladu sa procedurom i pravilnicima Ministarstva zdravlja postupiti na pravilan način, savetuje profesor.
„Ukoliko nemamo originalno pakovanje ili se na blisteru ili bočici ne vidi datum isteka roka, takav lek najbolje ne koristiti“, naglašava dr Samardžić.
Šta dodati u putnu apoteku kad putujemo sa decom
Deca su vrlo osetljiva na infekcije gastrointestinalnog trakta. Putničke dijareje su kod dece najčešće i zato uvek treba poneti probiotske kapi i obavezno rastvor za oralnu rehidrataciju.
„To je praktično jedan rastvor elektrolita koji treba da imamo jer su često takve dijareje vrlo iscrpljujuće, a kod dece mogu da budu i ugrožavajuće, i zato posebno treba povesti računa“, naglašava profesor.
Pored toga, treba posebnu pažnju obratiti na izbor i vrstu leka i dozu, jer deca nisu mali odrasli da bi bilo dovoljno prepoloviti lek i dati detetu, ističe prof. dr Janko Samardžić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар