Читај ми!

Svaki put kad izgorite melanom je sve bliži

Istraživanja su dokazala da koža pamti svaki minut proveden na suncu, a da naplata dolazi kasnije u vidu raznih oštećenja, pa čak i do raka kože. U Srbiji svake godine oko 650 ljudi dobije opasni melanom. Kako ga sprečiti?

Protiv melanoma možemo da se borimo preventivnim pregledima i edukacijom od detinjstva.

Zato su od juna naši dermatolozi na terenu. Do sada su organizovali četiri akcije edukacije i preventivnih pregleda sa vaterpolistima i odbojkašima – u kampu za vaterpolo u Bečeju, odbojkaškom kampu Vanje Grbića i u Košutnjaku, danas i 28. avgusta.

„Neophodno je edukovati decu u najranijem uzrastu o pravilnom ponašanju i opasnostima solarijuma. Svuda u svetu, nažalost, i kod nas, povećava se broj melanoma u ranijem dobu, od 18. do 28. godine. Razlog tome je nepravilno ponašanje, tj. povećano pregorevanje u detinjstvu, jer znamo da svako pregorevanje u udvostručuje pojavu karcinoma kože, kao i izlaganje solarijumu koji su dokazano kancerogeni“, kaže prof. dr Danica Tiodorović, Nacionalna koordinatorka kampanje Euromelanom u Srbiji.

U najranijem uzrastu je potrebna edukacija, jer deca ne razmišljaju o tome koliko je opasan bronzani ten i odlazak u solarijum koji je, inače, zabranjen za maloletnike.

„Udruženje dermatovenerologa Srbije će nastaviti inicijativu za totalnu zabranu solarijuma“, naglasila je dr Tiodorović.

Više od 700 dece biće obuhvaćeno edukacijom. Brojne javne ličnosti su već uključene u akciju, ali zbog epidemije koronavirusa, oni na društvenim mrežama i angažovanjem šalju poruku o pravilnom ponašanju na suncu, ranoj dijagnostici melanoma i samopregledu kože.

Promene na koži koje ne smemo da ignorišemo

„Mi znamo koliko imamo mladeža i najbolje poznajemo svoje telo. Ukoliko primetimo da se postojeći mladež menja – boja, pa čak i nijansa, dijametar, osećaj svraba – potrebno je javiti se dermatologu“, istakla je dr Tiodorović.

Prema njenim rečima, kod osoba u šestoj deceniji svaki novi mladež može biti opasan i zahteva preventivni dermoskopski pregled.

Odlazak na plažu, na obala mora, reke ili jezera, preporučuje se u ranim jutarnjim i poslepodnevnim časovima. Osim prirodnog hlada, neophodna je adekvatna fizička zaštita  (dugi rukavi, nogavice, šešir, zaštita za oči) i krema sa visokim zaštitnim faktorom.

Dragana Ivković, selektorka ženske vaterpolo reprezentacije Srbije, kaže da kao sportska organizacija koja promoviše zdrav način života podržavaju edukaciju o ranom otkrivanju i prevenciji melanoma.

„Devojke u trenažnom procesu nemaju priliku da budu izložene kada je sunce opasno, ali verujem da će im doktorka reći kako da se zaštite kad imamo takmičenja, jer su u dva i u četiri posle podne“, navela je Ivkovićeva i pozvala devojčice da se priključe vaterpolo reprezentaciji.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво