Читај ми!

Samo zdrav način života i rani skrining mogu da smanje broj obolelih od raka debelog creva

U Srbiji je rak debelog creva drugi vodeći uzrok smrtnosti među malignitetima. Razvijanjem programa skrining za rano otkrivanje bolesti i uvođenjem ciljane biološke terapije, mogli bi da sačuvamo više od 4.000 života svake godine.

Broj maligniteta se generalno povećava u celom svetu, što je posledica više faktora – starenja populacije, loših navika u ishrani, smanjene fizičke aktivnosti i mnogih drugih činilaca, naglašava gost Jutarnjeg programa, dr Davorin Raosavljević, direktor Klinike za medikalnu onkologiju na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije.

„Mi zapravo do kraja ne znamo etiologiju malignih bolesti, ali karcinom debelog creva je bolest bogatije civilizacije, zapadne civilizacije i njega ima najviše u najrazvijenijim zemljama. Ne znam kako smo se mi tu našli, ali očigledno je da i kod nas raste stopa obolevanja i kod pacijenata mlađih od 40 godina“, navodi dr Radosavljević.

Upravo zato onkolozi očekuju da će rani skrininzi pomoći da se situacija malo preokrene. Trend je da broj obolelih iz godine u godinu raste i svake godine imamo četiri do pet hiljada novoobolelih, a od toga se svake godine dijagnostikuje i do 2.000 pacijenata u metastatskoj bolesti kojima je potrebno sistemsko lečenje.

Uvreženo je da je karcinom debelog creva bolest muškaraca. Među obolelima i dalje dominiraju muškarci, ali ta razlika više nije tako primetna, dodaje doktor.

Da bi lečenje bilo uspešnije, neophodno je da se u terapiju raka debelog creva uključe i biološki lekovi nove generacije. Oni se nalaze na listi Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja i dostupni su svima, ali samo za određene indikacije.

„Te indikacije su stare više od 10 godina i one su uvedene kada su ti lekovi uvedeni u svetu. Međutim, mi plediramo da ti lekovi uđu u punu indikaciju i u prvu liniju zato što bi to pomoglo da se popravi prognoza tih bolesnika i time bi se išlo u korak sa praksom u svim okolnim zemljama i u celoj Evropi“, napominje gost Jutarnjeg programa.

U terapiji raka debelog creva poslednjih godina nije bilo nekih inovativnih lekova, zato doktor Radosavljević napominje da je želja onkologa da postojeći budu dostupni većem broju pacijenata i to u prvoj liniji lečenja, kada su efekti terapije najefikasniji, pomažu najvećem broju pacijenata i imaju najviše uticaja na ukupno preživljavanje.

Preporuka je da svako ko ima više od 50 godina poseti svog lekara i prema potrebi uradi kontrolne testove. Pored toga, uvek se napominje da moramo voditi računa o načinu života, ali ne kada počnemo da osećamo simptome koji nas brinu, već onda kada se osećamo najbolje trebalo bi da vodimo računa o ishrani, o kretanju, o ne korišćenju cigareta i alkohola, jer takav stil života nas ne štiti samo od malignih bolesti, već i od, doskora, ubice broj jedan, kardovaskularnih bolesti, naglašava doktor.

„Postoje i genetske predispozicije. I u Institutu za onkologiju postoje testovi kojima se pacijenti koji imaju više članova porodice obolelih od raka debelog creva testiraju, ali kao i kod svih oblika tumora, ti procenti se kreću samo oko desetak odsto“, naglašava dr Davorin Radosavljević na kraju gostovanja u Jutarnjem programu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом