Читај ми!

Kako turbulentne promene vremena utiču na zdravlje

Meteorološke prilike imaju veliki uticaj na zdravlje, a od tegoba koje izazivaju pati gotovo polovina svetske populacije. Šta temperaturne promene u rasponu od čak 15 do 20 stepeni tačno čine našem organizmu?

Doktor Aleksandar Čokanović, lekar Hitne medicinske pomoći, kaže za RTS da je prethodnih dana zabeležen povećan broj poziva hroničnih bolesnika kojima ne pogoduju promene vremena.

Kada se temperatura stabilizuje, bilo visoka ili niska, smanjuje se i broj poziva Hitnoj pomoći, navodi doktor Aleksandar Čokanović.

Iako se, kako kaže, očekuje da zdravi ljudi ne osete promene, i oni ipak reaguju, ali sa lakšim tegobama.

„Najčešće su to migrene, glavobolje, visok i nizak pritisak, ali i psihičke smetnje – nesanica, uznemirenost, pad koncentracije“, napominje lekar Hitne pomoći.

Pacijenti koji znaju da im ne pogodiju promene, osećaju to unapred, i na vreme mogu da reaguju terapijom.

Najčešće se oseća migrena, koju prati mučnina pa i nagon za povraćanjem, pa pacijenti i ne mogu da uzmu lek.

Njima se savetuje lakša ishrana, sa dosta tečnosti, manje šećera i soli kako ne bi došlo do povećanja pritiska i još jače glavobolje.

Prema rečima Čokanovića, visoka vlažnost i hladno vreme ne pogoduju astmatičarima.

„Oni se kasno jave lekarima, misle da će tegobe da prođu same. Javljaju se nekad i posle dva dana gušenja, nekad im je potrebna i hospitalizacija. Oni moraju da uzmu svoju terapiju, a ako ne reaguju, moraju da se konsultuju sa lekarom da dobiju drugu", ukazuje lekar Hitne pomoći.

Kada je reč o kardiovaskularnim bolesnicima, njima ne pogoduje hladno vreme jer dolazi do suženja krvnih sudova i na periferiji i kod srca. Zato oni koji imaju anginu pektoris osećaju bol u grudima.

Njima se savetuje manja fizička aktivnost u tom periodu.

Takođe, kako kaže Čokanović, kad je oblačno, dolazi do pada koncentracije, apatije, svi osećaju da im se samo spava.

Zbog toga savetuje pacijentima sa psihičkim smetnjama da redovno uzimaju svoju terapiju i ništa na svoju ruku.

I okolina treba da obrati pažnju na njihove promene jer se dešava da ti pacijenti ignorišu simptome i ne uzimaju terapiju.

Čokanović je ukazao da vetar jugo smeta pacijentima sa gastroenterološkim problemima, čirom na želucu ili dvanaestopalačnom crevu. Njima se savetuje da ne uzimaju masnu hranu i veštačke šećere.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 16. јун 2024.
19° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије