Nacionalni dan borbe protiv raka dojke - Dug i kvalitetan život žena lečenih od raka dojke

Povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke koji se obeležava 20. marta, kompanija „Avon“ i Fond B92 zajedno sa eminentnim stručnjacima podsećaju na značaj i neophodnost redovnih pregleda, baš kao i dostupnost adekvatne podrške za dug i kvalitetan život žena lečenih od raka dojke.

Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, ova bolest i dalje je jedan od vodećih uzroka smrtnosti među ženama u Srbiji. Svake godine se u našoj zemlji registruje oko 4.600 novoobolelih žena, a gotovo 1.600 njih ne uspe da se izbori sa rakom dojke.

„Prevencija malignih bolesti ima ogroman javno zdravstveni potencijal i predstavlja najefikasniji pristup u kontroli malignih bolesti, a skrining mamografija žena ciljne populacije (50 - 69 godina) je zlatni standard za rano otkrivanje raka dojke. Osnovni cilj programa je rano otkrivanje ove bolesti, što daje veće šanse za izlečenje i očuvanje kvaliteta života obolelih žena. Od početka organizovanog skrininga raka dojke do kraja 2019. godine, prema podacima Kancelarije za skrining raka Instituta za javno zdravlje Srbije 'Dr Milan Jovanović Batut' otkriveno je 946 karcinoma dojke“, ističe doc. dr Verica Jovanović, v.d. direktora Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ i dodaje da je prema podacima SZO i Međunarodne agencije za istraživanje raka za 2018. godinu, Srbija u srednjem riziku od oboljevanja, a visokom od umiranja, odmah posle žena u Crnoj Gori.

Kada se rak dojke otkrije u ranoj fazi, šanse za izlečenje i produžetak života su daleko veće nego u slučajevima kada se otkrije u poodmaklom stadijumu. Osim ranog otkrivanja, doprinos uspehu lečenja zloćudnog tumora kod žena može se postići i primenom savremenih otkrića i terapija.

„Moderna medicina ima lekove koji mogu pomoći čak i ženama koje imaju metastatsku bolest dojke da duže i kvalitetnije žive, da obavljaju svoje poslove i budu sa svojim porodicama. Dobra je vest da je više inovativnih lekova dostupno i našim ženama. Zato je i najvažnije da pozovemo sve naše sugrađanke da savladaju veštinu samopregleda i da se redovno, godišnje javljaju na pregled dojki kod lekara. U tome ulogu imamo svi - onkolozi, nadležne institucije, Udruženja, kompanije pa i najšira javnost. Mi u Udruženjima to već činimo, informišemo naše pacijentkinje o tome kako da obave samopregled, o lekovima koji su u svetu izbor lečenja bolesti raka dojke, o mogućnostima za podršku, a potrudićemo da se još više angažujemo kroz niz obrazovnih aktivnosti“, navodi Đerđi Šarić, onkolog Opšte bolnice „Dr Radivoj Simonović" u Somboru i predsednica NALOR-a.

„U bici protiv virusa posebno moramo paziti na ranjive kategorije stanovništva, a obolele i građanke koje se oporavljaju od raka dojke to svakako jesu. I zbog toga je važna i direktna podrška pacijentkanjama, kao i zdravstvenim ustanovama. Solidarnost i empatija su nam, čini se, potrebnije nego ikada ranije. Pozivamo sve koji mogu da sredstvima i opremom pomognu da se jave da zajedno ojačamo zdravstveno osoblje, ali i pacijentkinje. Ovo je i pravo vreme da brinemo o prevenciji“, napominje Veran Matić, predsednik Upravnog odbora Fonda B92.

Pored pokretanja kampanja za podizanje svesti o važnosti prevencije, kompanija „Avon“ nastoji da u borbi protiv najčešćeg malignog oboljenja kod žena doprinese i podrškom projekata organizacija koje se bave problemom raka dojke i obezbeđivanjem potrebne opreme.

Sredstva za sve aktivnosti u okviru Akcije za borbu protiv raka dojke omogućene su izdvajanjem celokupnog bruto profita od prodaje proizvoda sa ružičastom vrpcom, a sledeća donacija kompanije Avon biće upravo namenjena podršci ženama koje su imale mastektomiju. U saradnji sa Fondom B92 biće obezbeđeno više od 800 specijalnih ortopedskih grudnjaka za žene širom Srbije.

Tradicionalno, podršku obeležavanju Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, pored televizija s nacionalnom frekvencijom, pružili su i štampani mediji, kao i periodična izdanja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво