Retke bolesti – nemamo pravo da budemo nemi posmatrači

Poslednji dan februara u celom svetu posvećen je obolelima od retkih bolesti. Poznato je više od šest i po hiljada retkih bolesti. Većina je genetski prouzrokovana, a najčešće pogađaju decu. Neku retku bolest može da ima tek jedna osoba na planeti, ali oboleli nisu retki. U Evropi čak 29 miliona ljudi ima neku retku bolest. U Srbiji oko pola miliona naših građana.

U Srbiji od 2010. godine postoji Nacionalna organizacija za retke bolesti Srbije, čije su aktivnosti usmerene ka tome da oboleli od retkih bolesti dobiju adekvatnu zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ali i podršku.

Kada je reč o retkim bolestima uzroci su uglavnom genetski i najčešće pogađaju tek novorođenu decu, mlade, ali i odrasle, naglašava gošća Jutarnjeg programa, Irina Ban iz fondacije Norbs plus.

„Kad kažemo retko, to ne znači i malo. Ne možemo govoriti o tačnim brojevima jer ne postoji statistika i ne postoji registar. Nacionalna organizacija za retke bolesti koja je krovna organizacija za sva udruženja i pojedince koji se bave ovom problematikom, od samog starta je prikupljala podatke koje to dijagnoze uopšte postoje, tako da smo napravili jednu vrstu registra zajedno sa lekarima koji se susreću sa tim bolestima. Unazad deset godina se taj spisak dopunjuje i nadamo se da će registar konačno zaživeti“, navodi Irina Ban.

Cilj je da osobe koje imaju neku retku bolest budu prepoznate i zato je i pokrenuta kampanja „Vreme je da ih primetimo“. Put od dijagnoze do leka je jako dug, a za više od 95 odsto retkih bolesti ne postoji nikakva registrovana terapija, međutim, veoma važno je i poboljšati kvalitet života obolelih.

„Kvalitet života je svakako nešto što utiče i na samo lečenje, jer ako imate samo lek, ali ako nemate sve ostalo što je potrebno za kvalitet života onda je to nepotpuno. I upravo ono čime se mi bavimo je da osobama obolelim od retkih bolesti omogućimo kvalitet života, bar koliko je moguće i koliko znamo. U nazad 10 godina mi prikupljamo informacije šta je to što ovi pacijenti ne mogu da dobiju putem redovnog zdravstvenog osiguranja, zato što njihova bolest nije prepoznata u sistemu“, ističe gošća Jutarnjeg programa.

Iz budžeta Republike Srbije od 2012. godine se izdvaja novac za retke bolesti. Tada je bilo 130 miliona dinara, a sada dve milijarde i četristo, međutim, nažalost, povećava se i broj pacijenata, tako da taj broj i ta cifra nikada nije dovoljan, a to je slučaj u celom svetu, ne samo u Srbiji. Zato je vrlo važno odrediti kriterijume i prioritete, što je jako teško, dodaje Banova.

Trenutno je među prioritetima, kako navodi gošća Jutarnjeg programa, potreba da institucije socijalne zaštite prepoznaju ovu ciljnu grupu. Ustanove zdravstvene zaštite već rade na tome, ali socijalna nega, mimo novca i lekova, da se prepozna značaj i uloga samog pacijenta i porodice pacijenta u procesu postavljanja dijagnoze i lečenja.

Osim medijske podrške, RTS će ovu kampanju podržati i finansijski, jer će svoj deo prihoda od pristiglih SMS poruka tokom tri večeri „Beovizije 2020“ preusmeriti na namenski račun ove akcije.

„RTS je prvi počeo da emituje spot sa porukom 'Vreme je da ih primetimo' i mi smo zbog toga veoma zahvalni, jer, stvarno je vreme da ih primetimo jer i oni imaju ista prava kao svi ostali, a uskraćena su im samo zato što ih sistem ne prepoznaje“, kaže na kraju gostovanja u Jutarnjem programu, Irina Ban iz fondacije Norbs plus.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво