Kitovi i delfini plivaju Jadranskim morem

Kod hrvatskog ostrva Šolte, ribari su primetili kitove za koje veruju da su zalutali u Jadransko more. Kod Splita su viđeni i delfini.

Profesor Alen Solda sa Odeljenja za studije mora Unirziteta u Splitu istakao je da se radi o velikom kitu perajaru, koji je zaštićena vrsta. Kitovi su u Jadransko more zalutali, jer za njih nema dovoljno hrane u Jadranu.

Kit perajar je u proseku dugačak oko 20 metara, a težina mu je oko 70 tona. Puno je vitkiji i lakši od velikog plavog kita, kao i od ulješure i grenlandskog kita. Gornja strana tela mu je sivosmeđa, a donja je bela. Prepoznaje se po nesimetrično obojenoj donjoj čeljusti, jer je desna strana bela, a leva tamna. 

Pored kitova, ovih dana Jadranskim morem pliva i puno delfina, a u blizini Splita primećen je i morski zec, vrsta puža golaća koji naseljava obale Atlantskog okeana.

Vrsta je bezopasna za ljude, a u odbrani ispušta ljubičastu boju. Može da poraste do 40 centimetara.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
24° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара