Od 2022. bez upotrebe žive u stomatologiji

Nevladine organizacije iz oblasti zdravlja i životne sredine traže da se u Evropskoj uniji potpuno napusti upotreba žive u stomatologiji do 2022. godine.

Živa se sada koristi u zubnim plombama koje se lako mogu zameniti drugim vrstama plombi. Živa je opasan neurotoksin koji može oštetiti nervni sistem, bubrege i kardiovaskularni sistem.

Konvencija o živi Minamata zahteva od svake države članice EU da svede upotrebu žive, a pošto je u zubnom amalgamu 50% žive ‒ konvencija se odnosi i na upotrebu amalgama.

Evropska unija je 2017. godine usvojila zabranu amalgamskih plombi u lečenju dece mlađe od 15 godina, trudnica i dojilja. Ta odluka će početi da se primenjuje od jula 2018. godine. Novi propis zahteva od svake zemlje članice da pripremi nacionalni plan za napuštanje upotrebe amalgama, a od Evropske komisije da u 2020. godini predstavi preporuke za to da li će zubni amalgam u potpunosti prestati da se upotrebljava.

Na novembarskom samitu u Berlinu, organizacije civilnog društva su uz Deklaraciju o potpunom napuštanju amalgama do 2022. godine ʼpozvaleʼ da to bude godina koja će u Evropskoj uniji označiti kraj upotrebe amalgama žive u stomatologiji.

Samit u Berlinu je okupio stručnjake stomatoloških društava i univerziteta, nacionalne, evropske i međunarodne nevladine lidere iz oblasti životne sredine, zdravlja i ženskih prava, kao i učesnike i predstavnike EU i Nemačke.

Strukovno udruženje „Ambasadori održivog razvoja i životne sredine" podržava evropsku inicijativu i nastoji da je pokrene i u Srbiji i regionu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво