Читај ми!

Египћани од Британије захтевају враћање Камена из Розете, кључа који открива тајне древног Египта

Скоро 200 година након што је дешифрованa, што је допринело „откључавању“ и разумевању наслеђа древног Египта, грандиоритска стела стоји далеко од места одакле је потекла. Група египатских археолога се нада да ће успети то да промени и захтева од Британског музеја враћање Камена из Розете.

Група археолога покренула је петицију египатским званичницима да формално захтевају враћање Камена из Розете, који је тренутно изложен у Британском музеју, преноси Ал Џазира. Петицију је потписало око 2.500 стручњака.

Камен из Розете су 1799. године открили француски војници током Наполеонове инвазије на Египат. Након победе британске војске, непроцењиви артефакт проглашен је власништвом Британије, заједно са још 16 предмета које су Французи открили.

У Британском музеју је изложен од 1802. године, а некадашњи колонизатори не желе да га врате.

Камен из Розете је део веће плоче на којој је записан закон на три различита писма – горњи текст староегипатским хијероглифима, средњи демотским писмом и доњи текст на старогрчком језику.

Када је тек откривен нико није знао да чита хијероглифе, писмо древних Египћана, али су почетком 19. века научници успели да уз помоћ старогрчког дела текста дешифрују Камен из Розете и, коначно, разумеју језик древног Египта.

Значај Камена из Розете је посебан за Египћане јер им је омогућио да разумеју историју својих предака.

О његовом историјском значају доста говори и опис Британског музеја: „Камен из Розете је један од најпознатијих и најзначајнијих предмета музеја“.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво