Читај ми!

Да ли лек за мултиплу склерозу крије вирус одговоран за мононуклеозу

Истраживачи дају нову наду оболелима од мултипле склерозе. Развијају посебне инјекције које могу да утичу на симптоме болести и зауставе њено напредовање.

Стручњаци још нису сигурни шта тачно изазива мултиплу склерозу. Најновија студија тврди да имуне ћелије против мононуклеозе имају потенцијал да зауставе или чак преокрену симптоме мултипле склерозе (МС). Амерички научници спровели су испитивање у којем су пацијентима са МС имплантиране Т-ћелије које помажу телу да се бори против вируса који изазива мононуклеозу.

Од мултипле склерозе, коју многи називају подмуклом болешћу у Србији болује око 9.000 људи

Скенирање мозга показало је да је напредовање стања слабије или чак преокренуто код неких пацијената, тврди студија. Они код којих су примећени добри резултати такође су имали „трајно побољшање свог физичког стања", као што је могућност да ходају уз мање бола.

Т-ћелије су добијене од људи који су се опоравили од Епштајн-Бар вируса (ЕБВ), који изазива мононуклеозу и препознат је као могући узрок МС.

Истраживачи се ипак ограђују и наводе да је студија била мањег обима а нису искључили ни плацебо ефекат.

Међутим, резултати би могли да буду знак великог напретка стручњака у разумевању МС која је тренутно неизлечива болест.

Мултипла склероза је стање које погађа мозак и кичмену мождину. Узрокује низ симптома укључујући умор, замагљен вид и проблеме са кретањем.

Са болешћу се може живети уз адекватне специјалистичке третмане који могу помоћи у управљању стањем и његовим симптомима.

Болест се најчешће открива у тридесетим, четрдесетим и педесетим годинама а погађа скоро три пута више жена него мушкараца, преноси independent.co.uk.

Откриће је уследило након веће студије са Универзитета Харвард у којој су анализирани подаци од милион војника која је открила да Епштајн Баров вирус има потенцијал да буде водећи узрок МС, при чему је вероватноћа да ће оболели од тог вируса развити то стање 32 пута већа.

Охрабрујући резултати истраживања 

Револуционарну терапију развила је америчка фирма Atara Biotherapeutics.

Научници су екстраховали имуне ћелије познате као АТА188, пронађене код људи који су се борили против ЕБВ-а, и давали их пацијентима са МС инјекцијама.

Третман је тестиран на почетна 24 пацијента са МС током годину дана 2017. Пацијентима из Сједињених Држава и Аустралије понуђене су различите дозе третмана да би се проценили његови ефекти.

Од 24 учесника који су позвани да учествују у студији, осамнаесторо – од којих је њих 7 већ показало знаке побољшања – наставило је учешће у испитивању и после три године.

Двадесеторо оних који су учествовали видело је побољшање или стабилизацију стања након годину дана. А након три године, још девет људи је такође имало побољшања здравственог стања, на основу снимака скенера мозга.

Професор Марк Фридман, неуролог са Универзитета у Отави који није учествовао у студијама, рекао је да је природни преокрет у прогресивној МС невероватно редак.

„Када пацијент достигне одређени ниво узнапредовале инвалидности, ретко је да се природно врати у пређашње стање, а било какво побољшање које траје – не би се очекивало из природне историје болести", рекао је професор Фридман.

Други су предложили да су потребна даља истраживања јер Aтарино почетно испитивање није тестирало контролну варијаблу.

Фирма Атара спроводи испитивање друге фазе на 80 људи, што је следећа фаза у развоју потенцијалног лечења. Др Манер Џоши главни медицински службеник у тој фирми рекао је: „Постоји све већи доказ да Б ћелије и плазма ћелије заражене ЕБВ-ом играју кључну улогу у патогенези мултипле склерозе. Нови подаци о прогресивној МС, наглашавају потенцијал да се заустави или преокрене напредовање инвалидитета прецизним циљањем на оно што може бити основни узрок МС".

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво