Свако друго дете у Србији тешко се пење и на други спрат!

Услед недовољне физичке активности и лоше исхране, свако друго дете у Србији тешко се попне уз степенице на други спрат, показало је истраживање у оквиру пројекта „Начини прави избор за дугорочно здравље“, чији су резултати данас објављени.

Резултати истраживања показују да 80 одсто деце не једе довољно поврћа, да тек свако треће дете једе препоручену количину воћа, само трећина деце једе довољно меса, а готово ниједно дете нема у оброцима довољно житарица.

Утврђено је да свега трећина деце узима довољне количине млека и млечних производа, 15 одсто претежно једе масну храну, а више од 60 одсто нема никакве редовне физичке активности.

„Алармантни трендови који се тичу начина исхране и нивоа физичке активности школараца, који су испитивани на територији читаве Србије, указују на потенцијално велики ризик оболевања од хипертензије, дијабетеса, болести срца и крвотока и различитих врста карцинома у одраслом добу“, упозорава се у саопштењу Центра за здравље.

Истакнуто је да здрава исхрана деце подразумева дневни унос више од шест порција житарица, три порције поврћа, две порције воћа, три порције млека и млечних производа, пет и више порција протеинских намирница (риба, орашасти плодови, месо), и умерен унос масноћа, слаткиша и зачина као што је кухињска со.

Осим тога, дете треба да има 60 и више минута умерено интензивне физичке активности свакога дана.

Пројекат „Начини прави избор за дугорочно здравље“ је покренуо Центар за здравље, вежбање и спортске науке, а подржавају га Министарство просвете, науке и техонолошког развоја, Министарство омладине и спорта, покрајински Секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност и компанија „Кока-Кола Србија“.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво