Полански добио „Цезара“ за режију, а демонстранти сузавац

И поред бурних реакција јавности, Роман Полански је добитник француског „Цезара“ за режију филма „Официр и шпијун“, због чега је неколико глумаца одлучило да напусти синоћну церемонију у Паризу.

У Паризу су се синоћ, испред дворане у којој је одржана церемонија доделе награде „Цезар“ француске Академије за филм, окупили демонстранти у знак протеста због номиновања филма Романа Поланског, оптуженог за силовање малолетнице још 1977. године, а полиција је морала да испали сузавац да би их растерала.

Филм Официр и шпијун, о познатој афери Драјфус која је потресла француско друштво крајем 19. и почетком 20. века, био је номинован у 12 категорија, због чега је пре две недеље цео одбор Академије „Цезар“ поднео оставку због таласа критика које су уследиле.

Одлука да се филм Романа Поланског нађе у конкуренцији изазвала је негодовање покрета #MeToo и феминистичких група које су позивале на бојкот. Испред дворане у којој се одржава свечаност, и поред тога што је Полански објавио да неће присуствовати церемонији због, како је рекао, „јавног линча“, учесници протеста су носили транспаренте с натписима „Индустрију која штити силоватеља треба да буде срамота“.

Филму Официр и шпијун је најпре додељено признање за најбољи костим, али се на сцени није појавио нико из продукционг тима да преузме награду. Филму је припало и признање за најбољи адаптирани сценарио, а када су двојица глумаца саопштила да је Полански добио „Цезара“ за режију, у публици је настала граја и негодовање, те су обојица ужурбано отишли са сцене.

Током преподнева, овом случају се огласио и француски министар културе тврдњом да додељивањем „Цезара“ овако контроверзном аутору Академија шаље погрешну поруку. Цео овај случај поново је у јавности распламсао дебату о месту Романа Поланског у француском и светском филмском стваралаштву, као и о томе да ли се дело може посматрати независно од личности аутора.

Ројтерс наводи да је Полански у више наврата негирао оптужбе за силовање, као и да је сама жртва, Саманта Гејмер, стала у његову одбрану. Иначе, познати редитељ је и 2017. године под притиском јавности поднео оставку на место председника жирија Академије за доделунаграде „Цезар“, француског еквивалента Оскару. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво