субота, 29.10.2022, 13:31 -> 13:31
Извор: DW (ДОЈЧЕ ВЕЛЕ)
Опет померамо сатове, а гласало се да се ова пракса укине
Грађани Европске уније су 2018. гласали за укидање смене летњег и зимског времена, односно померања сата. Или летње или зимско. Од тада се ништа није догодило. Док ЕУ сама себе блокира, у недељу поново померамо сатове.
Брисел мора поново да говори о померању сата – јер то још није укинуто – а требало је одавно да се деси. Европска Комисија (ЕУ) је 2018. године предложила да се укине летње и зимско рачунање времена. У далеко најуспешнијој онлајн анкети Европске Комисије, више од 80 одсто од 4,6 милиона учесника анкете било је – за. Углавном су то били Немци, плус неколико гласова из Аустрије и Луксембурга. И Европски парламент је великом већином подржао предлог.
Оно што још недостаје јесте одобрење 27 чланица Европске уније. Али, свих ових година, оне једноставно нису урадиле ништа.
Лопта је код држава чланица
„Последња расправа одржана је 2019.“, каже портпарол комисије Адалберт Јанз. „Лопта је дакле, и даље код држава чланица“. И ту ће остати у догледно време. Јер очигледно да нико у европским престоницама не жели да се бави непријатном темом.
У Берлину незванично кажу да ЕУ тренутно има других брига, с обзиром на пандемију короне, рат у Украјини и енергетску кризу.
Европарламентарац из редова баварске Хришћанско социјалне уније (ЦСУ), Маркус Фербер је декларисани противник померања сата и не жели више да трпи „микадо“ Европске уније.
„Могу само да позовем министре саобраћаја да се сада коначно окупе и то реше. Вештачко померање сата је као мини џет-лег који сами себи намећемо сваких шест месеци. То би сада требало да престане.“
Како да вук буде сит и овце на броју?
Међутим, ствар је компликованија него што се очекивало. Јер свака земља Европске уније мора сама да одлучи да ли њени грађани треба да живе стално по летњем или по зимском рачунању времена. И ту почињу проблеми.
Да ли ће наставити да постоји велика временска зона са 16 земаља? Или ће малогранични путници на граници морати да мењају сат два пута дневно? Шта је са возом и аеродромима? Да ли ће зими у Шпанији ускоро бити светло у 10 сати, док ће у Пољској бити мрак у 14:30? Питања је много.
Није лако, али је решиво, верује посланик СПД-а Исмаил Ертуг: „Земље чланице су позване, јасно и гласно од стране Европског парламента, да пронађу решење како да се носе са померањем сата и, ако се то укине, како да на крају обезбеде да у ЕУ не постане мозаик различитих временских зона. Стога је крајње чудно да се државе чланице тиме уопште не баве“.
Лопта је у Бриселу
Земље чланице, међутим, враћају лопту опет Европској комисији. Зато што, према чешком Председавању Савету ЕУ – ЕК није обезбедила свеобухватну процену последица окончања померања сата – што власти у Бриселу виде сасвим другачије.
Ерик Мамер, један од портпарола председнице Комисије, Урусле фон дер Лајен, прима то са хумором и срећан је што ће за викенд спавати сат дуже.
Дакле: збрка и блокраде – а вероватноћа да од тога неће бити ништаје сада прилично велика. Од тога страхује и посланица Зелених, Ана Депарне-Груненберг, која упозорава да ће цео подухват „полако умирати“
.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 14
Пошаљи коментар