Читај ми!

Најезда цврчака у Америци – изашли на парење после 17 година

Становници делова истока Сједињених Америчких Држава ускоро ће бити сведоци невероватног природног феномена: најезде цврчака који ће кренути из својих подземних домова први пут после 17 година у махнитој потери за парењем.

Познати су као периодичне цицаде, готово читав свој животни век проводе метар или два под земљом и хране се кореном дрвећа. Међутим, у пролеће када напуне 13 или 17 година, ови инсекти истовремено и у огромном броју, у зависности од врсте, када достигну стадијум нимфе, почињу да излазе на површину.

Пењу се из својих подземних скровишта, одбацују егзоскелет и развијају крила. После неколико дана одмора и чекања да им труп очврсне, започињу парење. Овај налет је готово немогуће не приметити када хорде мужјака почну да изводе свој позив на парење.

„Окупљају се у парковима, шумама, око зграда, у двориштима кућа, свуда“, објашњава ентомолог Гари Парсонс са Државног универзитета Мичиген.

„Када крену тако масовно, лете, слећу, пужу свуда, па чак слећу и на људе“, додаје професор.

Овог пролећа појавиће се припадници легла цврчака, једног од највећих међу оним са 17-годишњим циклусом названи Бруд X (Brood X) или Велико источно легло.

Укупно три врсте таквих цврчака моћи ће да се виде широм источног дела Америке: Magicicada septendecim, Magicicada cassini и Magicicada septendecula.

Најездом цврчака и њиховим романтичним серенадама биће погођени делови 15 америчких савезних држава: Вашингтон, Делавер, Џорџија, Илиноис, Индијана, Кентаки, Мериленд, Мичиген, Северна Каролина, Њу Џерси, Њујорк, Охајо, Пенсилванија, Тенеси, Вирџинија и Западна Вирџинија.

Одрасле цврчке у већем броју већ су запазили и пријавили становници Џорџије, Кентакије, Мериленде, Северне Каролине, југоистока Тенесија, у неким деловима Вирџиније и на подручју Вашингтона.

Ови инсекти су безопасни. Не боду, не гризу и не носе болести и обично не улазе у затворене просторе, иако се могу наћи на спољним зидовима.

Једини начин да ови инсекти уђу у куће и станове је да случајно улете кроз отворена врата или прозор или да их особа унесе на гардероби, обући или ташни, поручују стручњаци.

Током оваквих најезда, женке могу положити толику количину јаја да се гране младог дрвећа оштете, али, према речима биолога, то је природно орезивање дрвећа, које ће довести до интензивније појаве цветова и плодова током наредних година.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара