Зашто је три-де мозак бољи од оног из лабораторијске тегле

Научници који узгајају мале количине можданог ткива, омогућавају на тај начин анализу раста и развоја важног органа, а могу имати и увид у могуће стресне ситуације, укључујући и напад вируса.

Технологија која је омогућила овај развој „микрофлуидика", омогућава да се хранљиве материје могу испоручивати кроз ситне цевчице повезане на чип.

У поређењу са ранијим методама, овај нови систем има бројне предности пише Индипендент. Зато је и на овом пољу, три-де штампа атрактивна метода. 

Нове јединице могу се направити јефтино, са могућностима за снимање, уз канале који омогућавају проток хранљивих састојака који се могу чак претходно и загрејати да би подстакли раст ткива.

„Наши трошкови дизајна знатно су нижи од традиционалних производа органоидне културе заснованих на сада већ традиционални узгој у теглицама" рекао је Ијкрем Кан, аутор студије о технологији микрофлуидика.

Истраживање је показало да је много већа вероватноћа да ће мозак преживети у новим кућиштима одштампаним три-де технологијом, него у конвенционалним условима.

„Једна од предности коју нуди наш микрофлуидни уређај је та што омогућава окружење у комори за гајење културе, која имитира физиолошку средину ткив, и на тај начин смањује могућности и ризике за смрт ћелија", објаснио је Кан.

Овакав начин узгоја ћелија има бројне практичне примене, јер научници могу да користе потпуно затворена окружења за поновно стварање интеракција између људских органоида и патогена - укључујући и истраживања о сусрету са коронавирусом.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом