Електронска или штампана књига пред спавање?

Поред уобичајеног бирања приче коју ће с децом читати пред спавање, родитељи данас треба да се одлуче и између штампане и електронске верзије књиге.

Изгледа да традиционалне, штампане књиге имају предност над електронским када је у питању квалитетно време које деле деца и родитељи, указује нова студија.

Истраживање које су водили Дечја клиника Мот и Универзитет у Мичигену, укључивало је 37 парова родитеља са малом децом и открило да родитељи и деца мање комуницирају када читају електронске књиге. „Заједничко читање унапређује развој језика, писменост и повезаност са родитељима. Хтели смо да сазнамо како електроника може да промени ово искуство", каже главни аутор Тифани Манзер, лекар са Одељења за развој понашања Клинике Мот. „Открили смо да када родитељи и деца читају штампане књиге, чешће разговарају и квалитет њихове интеракције је бољи."

Родитељи малишана у студији користили су три формата књига: штампане књиге, основне електронске књиге на таблету и унапређене електронске књиге са додацима попут звучних ефеката и анимације. Уз електронске књиге, не само што су мање размењивали утиске и комуницирали већ су родитељи оскудније говорили о причи, а више о самој технологији. Понекад је то укључивало и упутства о самом уређају, попут упозоравања деце да не притискају дугмад или мењају јачину звука.

Манзер напомиње да интеракција родитеља и мале деце током читања може бити суптилна, али заправо има велику улогу у развоју здравог детета. На пример, родитељи могу показати слику животиње у причи и питати дете ‒ „Шта каже патка?" Такође, могу повезати део приче с нечим што је дете искусило, коментарима попут: „Да ли се сећаш када смо били на плажи?" Важно је такође питати децу шта мисле о књизи или ликовима. Докторка Манзер каже да ова пракса, укључујући коментаре и питања која надилазе садржај, унапређује изражавање, развој језика, ангажман и писменост деце.

„Истраживање нам говори да су разговори које покрећу родитељи посебно важни за децу зато што кроз такав вид интеракције она боље уче и усвајају више нових информација него уз дигиталне медије."

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво