Читај ми!

Гугл признаје да прислушкује

„Гугл“ ради на унапређењу паметног дисплеја "Nest Hub Max" које ће омогућити активирање „Гугловог асистента“ чим осети присуство корисника. Прецизније, слушаће вас и биће спреман да почне да извршава наредбу и пре него што му се обратите са захтевом.

Најчешће производи који су део асортимана Гугловог асистента морају да буду активирани гласовном командом попут „Хеј, Гугл“, преноси Индипендент.

Међутим, изгледа да „Гугл“ тражи начин да се асистент активира без гласовне наредбе корисника. 

Нова опција, коју је открио Јан Боромез, највероватније користи камеру да би детектовала присуство корисника.

Такође, могла би да користи ултразвучне сензоре софтвера "Nest Hub Max" који се ослањају на звучнике и микрофоне како би утврдила да ли се неко приближава.

То је могуће захваљујући нечујним ултразвучним таласима које емитује "Nest" и на тај начин детектује особу на удаљености од 1,2 метра.

Из „Гугла“ наводе да се ултразвучна метода може комбиновати са подацима који се добијају од камере која ради у оквиру дисплеја "Nest Hub Max".

„Уколико сте активирали опцију Face Match и персонализација вам је укључена, може се добити обавештење када је уређај потврдио поклапање“, истиче се у „Гугловом“ објашњењу.

С друге стране, без опције Face Match Гугловог асистента, али уз персонализацију, ултразвучни сензори обавештаваће да је корисник близу.

„Гугл“ није коментарисао како тачно Ultrasound Sensing ради.

Није први пут да нас слушају и када не тражимо  

Ово није једино унапређење функција Гугловог асистента које подразумевају слушање корисника или његовог окружења без активације Асистента од стране корисника.

Неким власницима Андроида телефони шаљу упозорења када се у њиховом дому чују звуци попут противпожарног аларма, плача бебе, улазног звона, лавежа паса, воде која тече, куцања итд. 

То омогућава функција Live Transcribe, међутим, потпуно друга функција обавештаваће кориснике када буду детектовани ломљење стакла, звук апарата са компресованим ваздухом и други звуци који асоцирају на аларме.

На први поглед, делује као да је реч о „прислушкивању“ ради веће безбедности корисника. 

Међутим, на други поглед, ово би могао да буде пут ка свету у којем ће нас слушати стално, а не само када то тражимо од наших уређаја.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво