Сладолед кроз векове
Први сладолед правио се у Кини а у Европу га доносе Арапи. Рецепт за ледену посластицу својевремено је био велика тајна на енглеском двору док се данас широм света нуди сладолед од камиљег па и од мајчиног млека.
Први сладолед настао је у Кини, а његови основни састојци били су једноставни: млеко и лед.
Сладолед су у Европу донели Арапи. На енглеском двору у њему се уживало још у 17. веку. Посластицу је правио краљев кувар из Француске а било му је наложено да рецепт чува као строгу тајну.
Прву машину за прозводњу укусне ледене посластице, 1846. године направила је Ненси Џонсон и та машина је била врло слична онима које се данас могу видети у посластичарницама.
У 19. веку почиње озбиљна индустријска производња сладоледа у Америци.
Сладолед добија 1924. године корнет који је тада направљен у радионици посластичара Итала Марћионија. Нови "изум" представљен је на Међунароном сајму у Сент Луису.
Десет година касније, 1934. Крис Нелсон је у Ајови, први прелио сладолед чоколадом и успешно "ставио" ледену посластицу на штапић.
У Италији је, недалеко од Болоње, недавно са радом почео и Универзитет сладоледа на којем се уче тајне прављења посластице без које многи не могу да замисле лето.
Оснивач Универзитета је једна од водећих компанија за производњу сладоледа "Caprigiani".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар