Читај ми!

Мала школа бонтона у Коларцу: Како се слуша опера кроз бајку о Пепељуги

У оквиру циклуса Мала школа бонтона, у Коларчевој задужбини биће изведена Росинијева опера „Пепељуга“ прилагођена деци. О томе како се слуша концерт, који је намењен најмлађима и њиховим родитељима, за Јутарњи програм су говориле Тамара Марковић, стручна сарадница Коларчеве задужбине и сопран Милица Лолић.

Програм Како се слуша концерт, у овом случају како се слуша опера, већ дуго година у Коларчевој задужбини води Милош Миловановић, музичар по образовању, а по занимању новинар. Поред тога је и родитељ и тачно зна како да ову врсту концерата, опера и опера за децу прилагоди за дечији узраст, напомиње Тамара Марковић.

„Ми кажемо од пет до 15, може и до 25, али ту су увек и родитељи, пријатељи, сарадници, тако да су ови концерти заиста распродати. Морам да кажем да је и овај заказан за 13. децембар скоро распродат. Иначе, ови концерти за децу, поготово у овом децембарском празничном периоду, су веома посећени и деца одлично реагују на те адаптације опера“, додаје стручна сарадница Коларчеве задужбине.

У септембу је извођена Ивица и Марица у продукцији Коларчеве задужбине и адаптацији Марковићеве, а Пепељуга је урађена у сарадњи са концертом агенцијом „Оперозa“ коју води Катарина Хатаја, а чије је једно од заштитних лица, сопран Милица Лолић.

„'Оперозa' организује фестивал који се већ 12 година одржава у Црној Гори. Тако да сам имала част да учествујем две године заредом и да се остварим у три различите продукције, у три различите улоге, што је јако значајно за младе певаче који су на почетку свог уметничког пута“, наводи Лолићева.

Ова Пепељуга нема стаклену ципелу

Како напомиће Тамара Марковић, у адаптацији Росинијеве Пепељуге треба заборавити на стаклену ципелу, јер је магија у нечему другом, а огледа се управо у судбини главне јунакиње. Ова Пепељуга је без вила и магије, али са много смеха, дирљивих тренутака и преокрета.

„Судбину Пепељуге мењају њена доброта, храброст и вера у љубав. Наравно да се ова Пепељугабазира на ласичној причи и свако дете зна бајку о Пепељуги, међутим овога пута је наравно измештена у 21. век и прича ће се базирати на љубави, доброти“, наводи Марковићева.

Милицу Лолић публика ће видети у улози једне од злих сестара, а Пепељугу тумачи Мартина Кољеншић. У осталим улогама су Стеван Каранац, Стефан Петковић и Катарина Катанић.

Маестра је Нина Фуштар, а режију потписује млада украјинска редитељка, Лада Шиленко, чланица „Оперозa“ ансамбла.

уторак, 02. децембар 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом