Преминуо вајар Миланко Мандић

Угледни српски вајар Миланко Мандић, аутор споменика на Андрићевом венцу, преминуо је после краће болести у Београду.

Члан Удружења ликовних уметника Србије, угледни српски вајар Миланко Мандић, преминуо је у Београду након краће болести у 59. години.

Аутор споменика глумцу Пери Добриновићу, који украшава плато испред Српског народног позоришта у Новом Саду, споменика на Андрићевом венцу - шетач Иво Андрић и глумцу Зорану Радмиловићу у Зајечару, рођен је у Ковину 1951. године.

Дипломирао је на Факултету ликовних уметности у Београду, где је магистрирао на одсеку вајарства. Члан УЛУС-а од 1980. године, излагао је више пута самостално и групно.

У Центру за ликовно образовање у Београду, прослављеној школи у Шуматовачкој, радио је као професор вајања и цртања, са великим успехом припремао бројне генерације младих за студије ликовне уметности.

Плодни вајар, добитник је прве награде на анонимном конкурсу за споменик Пери Добриновићу у Новом Саду, прве награде на трећем ликовном салону Јужног Баната у Ковину, прве награде на анонимном конкурсу за споменик Иви Андрићу у Београду и прве награде за споменик Зорану Радмиловићу у Зајечару.

Време и место сахране угледног ликовног уметника биће накнадно саопштено.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом