Капитално дело учитеља Рафаела Сантија пред публиком у новом руху
У Италији је рестаурирана чувена слика Пјетра Ванучија, познатог и као Перуђино, која је настала крајем 15. века. После два века оба њена дела су обновљена, а посетиоци могу да је виде у Ватиканском музеју.
На једном делу слике је приказана девица на високом трону, окружена украсима и рељефима. У руци држи дете, а са стране су свеци – Ерколано, Констанцо, Лоренцо и Лудовико. На другом делу слике приказан је Исус Христос.
Слика је била у Перуђи све до 1797. године када су је запленили француских војници и однели у Лувр. После више од два столећа ,а захваљујући сарадњи са Ватиканским музејима, ово изузетно уметничко дело је најпре привремено било у Перуђу, у палати Приори, средишту средњевековне општине, .
„Ова операција рестаурације слике је од изузетне вредности са филозофског и сентименталног гледишта, не само због тога што смо приказали оба дела слике, већ и због тога што је ту и трећи значајан елемент, рам. То је предиван пример резбарије, дело великог мајстора Ђованија Батисте“, напомиње Гвидо Корнини, директор Одељења за уметност Ватиканских музеја.
Палату Приори је саградио Ђакомо Кавала између 1455. и 1457.године, а ради комплетирања декорације упослен је Пјетро Перуђино. Он је направио слику за олтар „Дећемвири“ – 10 мушкараца.
„Желели смо да овако започнемо прославу у част Рафаела, а Ватикански музеји ће бити у центру пажње током целе године, не само излагањем Перуђинове слике већ и уз многе друге иницијативе које желимо да организујемо“, додаје Барбара Јата, директорка Ватиканских музеја.
После Националне галерије Умбрије у Перуђи, оба дела слике су изложена у Ватиканским музејима поводом прославе 500 годишњице смрти Рафаела Сантија, једног од шегрта Перуђинија. Ту ће бити до краја априла, а крајња дестинација је ватиканска пинакотека.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар