Читај ми!

Најснажнија соларна олуја „погодила“ Сунце

На Сунцу су се у размаку од 48 сати догодиле четири колосалне експлозије, а пре нешто више од 24 сата средишња звезда Сунчевог система доживела је досад најснажнију соларну олују од почетка 2013. године.

Колосалне експлозије на Сунцу, које су се догодиле у размаку од 48 сати, нису биле директно усмерене према Земљи, па нису представљале готово никакву опасност за сателите и системе снабдевања електричном енергијом.

Научници тренутно очекују повећани број соларних експлозија, јер се ове године 11-годишњи циклус сунчеве активности ближи свом врхунцу - соларном максимуму.

Доктор Роберт Маси из британског Краљевског астрономског друштва, рекао је за Би-Би-Си да оно што је интересантно у вези ових догађања је то што се одвијају у веома кратким размацима.

„То указује да се приближавамо соларном максимуму, премда не можемо да кажемо када ће се то тачно десити", навео је Маси.

Овонедељне интензивне експлозије енергије, биле су најснажније класе X. Сунце је доживело најснажнију соларну олују од почетка 2013. године.

„То су спектакуларне манифестације, експлозија класе X, која је једнака експлозији милијарде хидрогенских бомби. Реч је о колосалној количини енергије", објаснио је доктор Маси.

Соларне експлозије прате избацивања короналне масе (CМЕ), феномен током којег се милијарде тона набијених честица соларне плазме избацују у свемир.

Најснажнија сунчева олуја „Карингтонов догађај", забележена је у септембру 1859. године.

Тада је дошло до прекида телеграфских веза, пожара на северу Америке и Европе и појаве поларне ауроре видљиве са Кубе и Хаваја.

Уколико би олуја сличне снаге погодила Земљу данас, последице би биле знатно другачије, а научници предвиђају чак да би биле катастрофалне.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом