Prvi dan novog talasa vreline u Srbiji – u Ćupriji izmeren 41 stepen
Topao vazduh sa severa Afrike aktivirao je crveni meteo-alarm, koji će biti na snazi u celoj Srbiji. Od danas do četvrtka očekuju se temperature do 40 stepeni, dok će u petak živa u termometru ići i do 42 stepena zbog toplog vetra. U šest okruga na jugoistoku Srbije na snazi je i meteorološko upozorenje MUP-a i RHMZ-a zbog dugotrajnog toplotnog talasa.

У Ћуприји 40 степени и после 18 часова
Према подацима РХМЗ-а, у 18 часова у Ћуприји је и даље 40 степени, док је 39 измерено у Нишу и Крушевцу.
У Београду је и даље 36 степени.
У Лесковцу, Ћуприји и Зајечару измерено 40 степени у 16 часова
Према подацима РХМЗ-а, у 16 часова измерено је 40 степени у Ћуприји, Зајечару и Лесковцу.
Сат раније, у Ћуприји је измерен 41 степен.
Степен ниже било је у Краљеву, Крушевцу, Нишу и Неготину.
У Београду је измерено 36 степени.
У 14 часова у Ћуприји и Зајечару 39 степени
Према подацима РХМЗ-а, у 14 часова измерено је 39 степени у Ћуприји и Зајечару.
Степен ниже било је у Крагујевцу, Нишу, Смедеревској Паланци, Неготину, Краљеву, Крушевцу и Лесковцу.
У Београду је измерено 36 степени.
У Нишу, Ћуприји и Зајечару у 13 часова измерено 38 степени
Према подацима РХМЗ-а, у 13 часова је у Нишу, Ћуприји и Зајечару забележено 38 степени.
За степен свежије је у Ваљеву, Крагујевцу, Неготину, Крушевцу и Лесковцу.
У Београду је измерено 35 степени, колико и у Зрењанину, Кикинди, Пожеги и Врању.
У Крагујевцу, Зајечару и Неготину у подне измерено 36 степени
Најтоплије у подне било је у Крагујевцу, Зајечару и Неготину где је, према подацима РХМЗ-а, измерено 36 степени.
У Новом Саду, Ваљеву, Смедеревској Паланци, Крушевцу, Нишу, Куршумлији и Лесковцу измерено је 35 степени.
У Београду су измерена 34 степена, колико је у подне било и у Сомбору, Зрењанину, Кикинди, Лозници, Краљеву и Димитровграду.
"Батут" издао препоруке за безбедну вожњу у летњим условима
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" издао је препоруке за безбедну вожњу у летњим условима и поручио да возачи треба да буду одговорни према себи и другим учесницима у саобраћају.
У објави на сајту "Батут" наводи да током летњих месеци долази до већег броја саобраћајних незгода због појачаног умора за време дугих вожњи приликом годишњих одмора, као и због неприлагођене брзине и великих врућина.
Такође, наводе да би се број саобраћајних незгода смањио у време летње сезоне потребно је да возачи буду опрезнији и да уваже препоруке како би што безбедније стигли на жељену дестинацију.
Истичу да је важно придржавати се препорука за вожњу у летњим условима у које спада важност вожње без умора, јер велике врућине представљају ризик по безбедну вожњу и много брже доводе до умора и исцрпљености и оне су узрочник сваке треће саобраћајне незгоде на путевима.
Препоручује да се пре путовања возач добро наспава и одмори, као и да не вози сам, већ да има пратиоца за дуге вожње, а нарочито у ноћним и неповољним климатским условима.
Осим тога, важно је не узлазити у аутомобил који је стајао на сунцу и због тога је потребно отворити сва врата и прозоре, укључујући и пртљажник, јер ће се тако проветрити и за неки степен расхладити ваздух у аутомобилу.
У расхлађивању ваздуха помаже и употреба клима-уређаја и зато је пожељно да унутрашња температура буде нижа пет до седам степени од спољашње.
"Батут" подсећа на важност употребе сигурносног појаса и истиче да је његова употреба обавезна за сваког путника било да је у питању возач, сувозач или путник на задњем седишту, јер према подацима Светске здравствене организације, употреба сигурносних појасева за возаче и путнике на предњим седиштима смањује ризик од смртног исхода за готово 50 одсто, док за путнике на задњим седиштима тај проценат у појединим деловима света износи и до 75 одсто.
Такође, важно је и правити паузе током вожње, а током вожње по високим температурама и на дужим релацијама потребно је да се праве паузе у вожњи на свака два сата по 15 минута и тада би требало проветрити возило, унети довољне количине течности и лагано се истезати како би се отклонили први знаци умора који се обично јављају након другог сата вожње.
"Батут" упозорава да на пут не треба кретати уколико се конзумирао алкохол или друге психоактивне супстанце, укључујући и лекове за које је назначено у упутству да могу утицати на способност управљања моторним возилима.
У својим препорукама "Батут" указује и на опрезност вожњи трудница, деце, старије популације и кућних љубимаца.
Када је реч о безбедности трудница у возилу, најпре је битно консултовати се са лекаром посебно ако је реч о дужим путовањима и најпожељније би било да се за путовање аутомобилом одлуче у средини трудноће, а онда је важно трудницама обезбедити удобност и безбедност на тај начин што ће бити везане сигурносним појасом, али и тако што ће током вожње уностити довољно течности како би избегле дехидрацију. Препоручује се и да се редовно праве паузе, бар на свака два сата, како би труднице тада устале и ходале.
"Батут" упозорава да деца најчешће страдају као путници у возилима, а најчешћи разлог за то је некоришћење или неправилно коришћење ауто-седишта, а подаци Светске здравствене организације показују да ауто-седишта умањују ризик страдања одојчади за око 70 одсто, а код деце узраста до четири године за 54 одсто, а код деце узраста од четири до седам година помоћна седишта умањују ризик тешких повреда за 59 одсто.
Децу никада не треба остављати у паркираном возилу на сунцу, чак и ако су прозори отворени, јер температура у аутомобилу се за само 10 минута може попети са 25 на 40 степени Целзијуса, или са 35 на 50 степени Целзијуса, а деца, будући да су посебно осетљива на екстремну температуру, могу се прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе, а прегрејавање код деце може изазвати топлотни удар који може имати фаталне последице.
Ако се у возилу превозе особе старије од 70 година, важно је да се пре путовања обаве лекарски прегледи код изабраног лекара, а онда да и током путовања правилно користе сигурносни појас и да уносе довољно течности како би избегли дехидратацију, као и да на свака два сата буде им обезбеђена пауза како би ходали или узели прописану медикаментозну терапију.
Што се тиче превоза кућних љубимаца, од изузетне је важности не остављати их у паркираном аутомобилу на сунцу и превозити их на задњем седишту са посебно дизајнираним појасевима за псе, а ако је реч о мањим кућним љубимцима онда је потребно превозити их у посебним путним кутијама.
У 11 часова најтоплији Крагујевац и Зајечар
Најтоплије у 11 часова је, према подацима РХМЗ-а, било у Крагујевцу и Зајечару, где је измерено 35 степени.
За степен свежије је било у Новом Саду, Ваљеву, Смедервској Паланци и у Неготину.
У Београду су измерена 32 степена.
У девет часова у Београду, Сомбору, Новом Саду, Зрењанину и Неготину 30 степени
Према подацима РХМЗ-а, у девет часова најтоплије је било у Београду, Сомбору, Новом Саду, Зрењанину и Неготину – измерено је 30 степени.
РХМЗ: УВ индекс врло висок
Републички хидрометеоролошки аларм објавио је да је данас на снази црвени метео-аларм на територији целе земље због високе температуре. Црвени метео-аларм указује да је време врло опасно и тада су прогнозиране нарочито опасне временске појаве, а таквог су интезитета да могу проузроковати велику материјалну штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња.
РХМЗ наводи да се треба често информисати о детаљима очекиваних метеоролошких услова и ризика, као и да је потребно следити наредбе и савете надлежних државних служби.
Такође, УВ индекс на територије Србије данас је врло висок, а његова вредност највиша је у Сјеници и износи 10, а у остатку земље је његова вредност осам и девет, док је у Београду УВ индекс вредности 8.
УВ (ултраљубичасти) идекс је међународни стандард за мерење активности Сунца за ултраљубичасту светлост која може бити врло штетна по човека и може веома снажно да утиче на осетљиву кожу.
РХМЗ раније данас је издао упозорење на нови топлотни талас који се очекује ове седмице, а који ће бити најизраженији на југу и истоку Србије где се до суботе, 26. јула, очекује максимална температура од 35 до 40 степени, а у петак и до 42 степена, уз појачан југозападни ветар.
На северу и западу Србије данас ће бити најтоплији дан, а температура ће у уторак и среду бити у мањем паду, од 30 до 36 степени, а од четвртка поново у порасту – од 35 до 38 степени.
На подручју Београда најтоплији дани, након данашњег биће четвртак и петак уз максималну температуру у интервалу од 35 до 39 степени. У осталим данима у току периода прогнозира се од 32 до 35 степени.
У осам часова најтоплији Београд са 29 степени
Према подацима РХМЗ-а, у осам часова најтоплије било је у Београду, где је забележено 29 степени.
У Новом Саду измерено је 27 степени, у Крагујевцу 26, а у Нишу 24 степена.
Најсвежије је у Сјеници – 14 степени.
Четири пожара на отвореном простору у Србији
Број пожара у јуну и јулу је за 284 одсто већи него прошле године у истом периоду. Помоћник начелника Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације Милош Миленковић рекао је да су актуелна четири пожара на отвореном простору у Новом Саду, Новом Пазару, Крагујевцу и општине Чајетина.
Према његовим речима, прати се ситуација с обзиром на то да су најављене високе температуре. Миленковић је рекао да су у претходном периоду спасили 15 особа када је реч о пожарима на отвореном простору. Истиче да је најчешћи узрок пожара људски фактор.
Недељко Тодоровић за РТС: Највише температуре данас у Поморављу и Београду
Метеоролог Недељко Тодоровић рекао је за РТС да је средина лета и да је уобичајено да наиђу периоди са екстремно високим температурама.
Највише температуре се данас, како је навео, очекују у Поморављу, као и у Београду, који је велико топлотно острво.
"Напоменуо бих да у током ноћи пристиже мало свежији ваздух, што значи да би сутра било свежије од пет до седам степени. Било би и нешто мало облака пре подне и средином дана и ретка појава краткотрајне кише", навео је Тодоровић.
Објаснио је да је црвени метео-аларм највиши степен упозорења и да сваки параметар има бројне вредности које одређују када се проглашава црвено упозорење, а да је за Србију то када температура пређе 38 степени.
На почетку смо вреле седмице. За хроничне пацијенте који болују од високог притиска, савет је да своју терапију ускладе са високим температурама, каже др Александар Чокановић из Хитне помоћи.
Треба избегавати заслађене напитке, газиране сокове, узимати минералну и обичну воду, а увек долази у обзир и лимунада, по могућности без шећера, неки су од савета.
Пред нама је један прави летњи дан са високом дневном температуром, због чега би возачи, уколико то могу, требало да избегавају дуже путовање у најтоплијем делу дана као и да праве чешће и дуже паузе од вожње, савет је АМСС.
Već na početku vrele sedmice, očekuje nas pretežno sunčano i veoma toplo vreme. Vetar slab i umeren, na severu Vojvodine i na Kosovu i Metohiji posle podne pojačan, južnih smerova, a u toku noći u Vojvodini u skretanju na severozapadni.
Prema prognozama, u Nišu se očekuje 39 stepeni, dok se za stepen niža temperatura prognozira za Beograd, Kragujevac, Negotin, Kraljevo i Prištinu.
Najniža temperatura od 15 do 23, a najviša od 36 do 40 stepeni.
Zbog visokih temperatura, u celoj Srbiji danas je na snazi crveni meteo-alarm, što je najviši stepen upozorenja na vremenske prilike RHMZ-a.
Kako se navodi na sajtu RHMZ-a, reč je o ekstremno opasnim vremenskim uslovima. Ugroženi su životi životinja i ljudi, posebno hroničnih bolesnika, osoba pod terapijom, medicinskom kontrolom i meteoropata.
Može doći i do ozbiljnih problema u snabdevanju električnom energijom, kao i problema u saobraćaju, a ovakvi vremenski uslovi su ekstremno povoljni za šumske i druge požare.
Upozorenje MUP-a
Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije izdao je upozorenje na jak i dugotrajan toplotni talas sa maksimalnim temperaturama od 37 do 40 stepeni Celzijusa, u trajanju od najmanje pet dana u kontinuitetu, na području Pčinjskog, Jablaničkog, Topličkog, Nišavskog, Pirotskog i Zaječarskog okruga.
Iz MUP-a upozoravaju da će toplotni talas u narednim danima dodatno doprineti porastu opasnosti od iniciranja i širenja požara na otvorenom.
U saopštenju se navodi da će rizici biti najizraženiji u regionima sa najvećim deficitom vlage u zemljištu, odnosno sa najvećim nedostatkom padavina iz prethodnog perioda, naročito u petak, kada će u brdsko-planinskim predelima duvati i umeren do jak jugozapadni vetar (fen).
SMS upozorenja građanima se dostavljaju u regionima u kojima se očekuje udruženi efekat izraženog toplotnog talasa (pet dana uzastopno sa maksimalnom temperaturom od 38 stepeni i više) i dugotrajne suše – najpre u Topličkom, Jablaničkom, Pčinjskom, Pirotskom, Nišavskom i Zaječarskom okrugu, navodi se u saopštenju MUP-a.
Коментари