Načelan dogovor o Lisabonskom ugovoru

Na Samitu EU postignuta saglasnost da se Irskoj ponude garancije o nacionalnom suverenitetu, čime bi se otklonile prepreke za održavanje drugog referenduma o Lisabonskom ugovoru u toj zemlji. Ugovor nije ratifikovan u još četiri članice Unije.

Evropska unija saglasila se da ponudi zakonske garancije irskoj vladi o nacionalnom suverenitetu kako bi osigurala podršku glasača za Lisabonski ugovor.

Postignut je načelan dogovor kojim se uklanja poslednja prepreka za održavanje drugog referenduma u Irskoj, rekle su evropske diplomate.

Cilj garancija je da uveri irske glasače, koji su odbacili Lisabonski ugovor na referendumu prošle godine, da će irska politika o stvarima kao što su vojna neutralnost ili abortus biti nedirnute.

"Došlo je do dogovora Velike Britanije i Irske" čiji su stavovi bili najudaljeniji, objasnio je jedan diplomata.

Nacrt sporazuma su, prema izvoru bliskom predsedavajućoj EU, Češkoj, prihvatile Češka, Irska i Velika Britanija i o njemu će biti reči na plenarnoj sednici lidera Unije.

Kako javlja agencija "Frans pres", sadržaj tog sporazuma još nije poznat.

Novi referendum u Irskoj o Lisabonskom ugovoru planiran je za početak oktobra, a stupio bi na snagu, možda već 1. novembra. Time bi se ne samo reformisao način funkcionisanja Unije, nego i otvorio put za njeno dalje proširenje, za šta su zainteresovane zemlje zapadnog Balkana.

Lisabonski ugovor, koji predviđa reforme evropskih institucija, treba da ratifikuje svih 27 zemalja članica Unije.

Cilj Ugovora, na kojem EU radi od neuspelog pokušaja usvajanja evropskog ustava 2005, jeste jačanje uticaja Unije u svetu time što bi se ona učinila efikasnijom.

Šta se menja Lisabonskim ugovorom

Umesto rotiranja predsedavanja na šest meseci uvodi se položaj predsednika Evropskog saveta s mandatom od dve i po godine.

Novi položaj „šefa diplomatije" EU kombinuje dosadašnje mesto visokog predstavnika za spoljnu politiku i komesara za spoljne poslove.

Predviđa se i manja Evropska komisija sa manje komesara od broja članica EU, počev od 2014.

Očekuje se i etapna preraspodela glasova država članica, od 2014. do 2017. godina po sistemu "dvostruke većine" za 55 odsto država članica, koje čine 65 odsto stanovništva EU.

Ugovorom se predviđaju šira ovlašćenja za Evropsku komisiju, Evropski parlament i Evropski sud pravde, ukidanje nacionalnih veta u nizu oblasti, otvaranje za dalje širenje, ali i uvođenje mogućnosti istupanja iz EU.

Lisabonski ugovor još nisu potpisali predsednici Nemačke, Poljske i Češke, dok bi Irska trebalo da o ugovoru sprovede novi referendum.

Inicijalni dogovor o novom načinu funkcionisanja Unije potpisan je od strane lidera EU u glavnom gradu Portugala decembra 2007. godine, a stupiće na snagu tek kad ga odobre svih 27 država članica.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом