Читај ми!

IZ ČASA U ČAS

Modžtaba Hamnei: Ormuski moreuz ostaje zatvoren; Tramp: Rast cena nafte donosi zaradu SAD

Izraelsko-američki napadi na Iran se nastavljaju, kao i akcije IDF-a u Libanu – gde je tokom dana poginulo 10 osoba, dok Bejrutom odjekuju eksplozije. Nedavno izabrani vrhovni vođa Islamske Republike Modžtaba Hamnei kaže da će Ormuski moreuz biti zatvoren kao sredstvo pritiska protiv neprijatelja, što je naknadno potvrdila i Revolucionarna garda. Američki predsednik Donald Tramp tvrdi da SAD zarađuju zbog rasta cene nafte, ali da će uskoro zaustaviti Teheran. Cena nafte ponovo je iznad 100 dolara po barelu.

Моџтаба Хамнеи: Ормуски мореуз остаје затворен; Трамп: Раст цена нафте доноси зараду САД Моџтаба Хамнеи: Ормуски мореуз остаје затворен; Трамп: Раст цена нафте доноси зараду САД

Oglasile su se sirene širom Tel Aviva, u Jerusalimu i centralnom Izraelu - od iranskih balističkih raketa svetlelo je i nebo iznad Hebrona i Ramale na Zapadnoj obali, a ciljali su američke vojne baze u Iraku, Bahreinu, Kataru. U eksploziji kod aerodroma u Dubaiju povređene su četiri osobe.

Izraelske bombe padale su na aerodrom i zgrade u Teheranu, povređeno je više ljudi. Obaveštajna služba Izraela je saopštila da je u napadima lakše ranjen novi ajatolah Modžtaba Hamnei, a iranski zvaničnici poručuju da je dobro i na bezbednom.

U blizini Ormuskog moreuza američka Centralna komanda (Centkom) je saopštila da je uništeno 16 iranskih brodova za postavljanje mina. Pogođen je i teretni brod tajlandske mornarice.

IDF umnožava snage na severu zemlje uz granicu sa Libanom - na meti su uporišta Hezbolaha u centralnom Bejrutu i na jugu - od početka napada ubijeno je oko pet hiljada ljudi, a interno raseljeno 700.000. Turska apeluje da se rat okonča pre nego što zahvati čitav region.

Rumunija najavljuje da će američkim snagama privremeno ustupiti vojnu bazu na svojoj teritoriji.

Smrtonosni napad na osnovnu školu u Minabu, u Iranu, u kojem je poginulo najmanje 175 ljudi, uglavnom devojčica, bio je rezultat američkog raketnog napada, piše Njujork tajms, dodajući da su razlog za tragediju bili zastareli obaveštajni podaci.

Američki predsednik Donald Tramp je rekao da će se rat sa Iranom završiti "uskoro“ jer "praktično nema više ništa što bi se moglo ciljati“.

"Kad god budem želeo da se završi, završiće se“, dodao je Tramp.

Portparol IDF-a brigadni general Efi Defrin naglašava da je izraelska vojska spremna da ratuje koliko god bude potrebno.

S druge strane, iranski predsednik Masud Pezeškijan zahteva da se isplata reparacija i bezbednosne garancije uključe u sporazum o okončanju rata koji su započele SAD i Izrael.

петак, 13. март 2026.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом