Smrt poslednjeg Sinvara, uloga jedne porodice u palestinskoj revoluciji

Telo poslednjeg u nizu lidera vojnog krila Hamasa, Mohameda Sinvara izvučeno je ispod ruševina tunela u Kan Junisu na jugu Pojasa Gaze, javio je palestinski El Hadat. Oko poslednjeg Sinvara ležala su tela još desetorice komandanata Hamasa. Mohamed Sinvar je 17. lider te organizacije, koji je ubijen u sukobima sa izraelskim snagama bezbednosti od sredine devedesetih godina.

Смрт последњег Синвара, улога једне породице у палестинској револуцији Смрт последњег Синвара, улога једне породице у палестинској револуцији

Mohamed Sinvar, koji je u Pojasu Gaze poznat pod ratnim nadimkom "Senka", ubijen je u izraelskom vazdušnom napadu početkom sedmice, a njegovo telo izvučeno je iz porušenih tunela ispod Kan Junisa tek nekoliko dana kasnije.

Osim Mohameda Sinvara, mlađeg brata komandanta vojnog krila Hamasa Jahje Sinvara, koji je sredinom oktobra prošle godine ubijen u obračunu u Kan Junisu, u eksplozijama je stradalo još deset pripadnika Hamasa.

Palestinski izvori naveli su, neposredno posle napada, da je u eksplozijama projektila ispaljenih iz izraelskih aviona ubijeno ukupno 16, a ranjeno više od 70 Palestinaca.

Cilj napada, tvrde vlasti u Jerusalimu, bili su tuneli ispod Evropske bolnice u Kan Junisu u kojima su izraelski obaveštajci, posle petomesečne potrage, locirali 17. lidera te organizacije koji je likvidiran od sredine devedesetih godina.

Uloga porodice Sinvar u ratu protiv Izraela

Mohamed Sinvar je na čelo Hamasa dospeo početkom godine, pošto su u seriji akcija stradali njegovi prethodnici Jahja Sinvar i Mohamed Deif, koje Izrael smatra direktnim krivcima za upad 7. oktobra 2023. godine u kojem je ubijeno oko 1.100 Izraelaca.

Uloga starijeg Sinvara i Deifa u planiranju napada potvrđena je nakon što je izraelska vojska, u jednom od tunela pronašla gomilu dokumenata iz kojih se može zaključiti da je upad Hamasa bio organizovan kako bi se sprečilo uspostavljanje diplomatskih odnosa Saudijske Arabije i Izraela.

Takođe, potvrđeno je i da su se i Iran i libanski Hezbolah protivili direktnom i otvorenom ratu sa Izraelom, iako su prethodno finansijski pomagali i naoružavali Hamas.

Gotovo svi lideri Hamasa koji su bili uključeni u napad 7. oktobra su odavno mrtvi.

"Senka" nad Pojasom Gaze

"Senka" kako mu glasi ratni nadimak, preživeo je najmanje šest izraelskih pokušaja likvidacije, pre nego što je sa mesta komandanta Hamasovih raketaša i povremenog pregovarača postao jedini kandidat za šefa te organizacije.

Poslednji put viđen je u oktobru 2023. godine. Na snimku kojeg su se dokopale izraelske obaveštajne službe vidi se kako Muhamed Sinvar u automobilu proverava jedan od tunela iskopanih ispod Kan Junisa.

Vest o Sinvarovom imenovanju podudarila se sa objavljivanjem, kasnije propalog, sporazuma o primirju u Pojasu Gaze, koji su isposlovale diplomate iz Katara, šef Mosada David Barnea i američki izaslanici.

Dokument je, zatim, upućen Hamasu i vladi u Jerusalimu, ali su izraelski obaveštajci bili prilično skeptični oko stava Muhameda Sinvara o mogućem primirju, pošto se smatra da je novi lider palestinskih boraca bio glavna prepreka svim pokušajima da se zaustavi rat, još od smrti njegovog brata u oktobru prošle godine.

Najozbiljnije, sedam dana dugo primirje, isposlovale su američke i katarske diplomate još u novembru 2023. godine kada je Hamas oslobodio 100 talaca u zamenu za nekoliko stotina Palestinaca koji su, prethodno, ležali po izraelskim zatvorima.

Izraelci navode da je Muhamed Sinvar u nekoliko navrata bio zatvoren u Pojasu Gaze i Izraelu, te da je bio arhitekta akcije Hamasa u kojoj je 2006. godine zarobljen izraelski vojnik Gilad Šalit.

U složenim pregovorima koji su trajali punih pet godina, Šalit je oslobođen u zamenu za 1.000 Palestinaca zatočenih u izraelskim zatvorima, uključujući i Jahju Sinvara. Muhamed Sinvar se smatra glavnim pregovaračem u dogovoru kojem je, tada, posredovao Egipat.

Takođe, mlađi Sinvar se znatno ozbiljnije brinuo za sopstvenu bezbednost od starijeg brata, pa se nije pojavio na očevoj sahrani 2022. godine. U poslednjih nekoliko godina, ni jednom nije viđen u javnosti.

Izrael je 2014. godine objavio da je Muhamed Sinvar ubijen u jednom od vazdušnih udara, ali se ispostavilo da ta informacija nije tačna. Od tada, poznat je pod nadimku El Tel, ili Senka.

Nejasno je i koliki uticaj ima na ostatke Hamasa, koji su raštrkani po Pojasu Gaze.

Ubijeni lideri Hamasa, 16 sahrana za heroje Palestine

Prvi značajan atentat na neke od lidera Hamasa dogodio se još 1996. godine, kada su Izraelci minirali telefon Jahje Ajaša, koji je, zbog veštine izrade bombi bio poznat i pod nadimkom "inženjer".

Pet godina kasnije, izraelski "apači" raketirali su Džamal Salim i Džamal Mansur, tadašnji lider Hamasa i drugi čovek udruženja palestinskih naučnika. Ubijeni su dok su sedeli u kancelariji za medije tokom razgovora predstavnika Fataha i Hamasa.

U izraelskom vazdušnom napadu 2002. godine ubijen je Salah Šehade, osnivač vojnog krila Hamasa. U eksploziji je stradalo još 15 Palestinaca, uključujući njegovu suprugu i ćerku.

Svega 12 meseci kasnije, izraelski avion je projektilom pogodio automobil u kojem se nalazio Ismail Abu Šanab, jedan od osnivača i najuticajnijih vođa Hamasa.

Izraelski helikopteri su, ispred džamije u Gazi, ubili i Ahmeda Jasina, takođe važnog lidera Hamasa, a kasnije te 2004. godine i Abdela Aziza el Rantisija, Jasinovog naslednika na čelu pokreta.

Te godine, u eksploziji bombe podmetnute u automobil poginuo je još jedan zvaničnik Hamasa – Iz el Din el Šeik Halil.

Jedan od najuticajnijih lidera Hamasa, Nizar Rajan njegove supruge i desetoro dece ubijeni su u vazdušnom napadu 2009. godine, a svega dve sedmice kasnije i ministar unutrašnjih poslova u Pojasu Gaze, Said Sejam.

U Dubaiju je 2010. godine pronađeno telo Mahmuda el Mahuha, a za ubistvo su osumnjičeni izraelski agenti koji su u Ujedinjene Arapske Emirate doputovali koristeći krivotvorene pasoše.

Zamenik komandanta Hamasovih "El Aksa" brigada, Ahmed el Džabari ubijen je 2012. godine u eksploziji projektila ispaljenog iz izraelske letelice.

Dve godine kasnije, u vazdušnom napadu u Rafi ubijena su trojica komandanata tih brigada – Muhamad Abu Šemala, Raed el Atar i Muhamad Barhum.

Od početka rata u Pojasu Gaze, ubijena su trojica visokih zvaničnika Hamasa – zamenik šefa politbiroa Saleh el Aruri, lider Hamasa Ismail Hanije i šef oba krila ove organizacije, Jahja Sinvar.

уторак, 20. мај 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом