уторак, 04.07.2023, 11:00 -> 18:08
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић, дописник РТС-а из Лондона
štampajOdnosi Britanije i Kine 26 godina posle predaje Hongkonga – robusni pragmatizam
Dok Hongkong obeležava 26 godina od prisajedinjenja sa Kinom, odnosi Londona i Pekinga daleko su od "zlatne ere" od pre deset godina. Britanski premijer Riši Sunak najavio je novu eru "robusnog pragmatizma i ekonomske utakmice".
Britanska predaja Hongkonga, koju je svojevremeno sa Gvozdenom lejdi Margaret Tačer ispregovarao legendarni kineski vođa Deng Sjaoping, najavila je početak promene odnosa geostrateških snaga u tom delu sveta.
Predsednik izvršne vlasti Hongkonga Džon Li obeležio je godišnjicu ocenom da je taj deo Kine "mahom stabilan".
"Neke zemlje pogrešno procenuju miroljubivi razvoj Kine, koju namerno podrivaju. Razorna snaga ‘mekog otpora’ nadvila se nad Hongkongom", upozorava Li.
Otpor disidenata
Istorija Hongkonga pod kineskom upravom može se sažeti u niz policijsko-pravnih akcija Pekinga i niz negativnih reakcija dela lokalnog stanovništva.
Najnoviji je Zakon o nacionalnoj bezbednosti, usvojen u vreme pandemije. Zbog njega se u Britaniju tokom 2021. godine iselilo preko sto hiljada građana.
Primenjen je koliko juče protiv osmoro disidenata, koji borave u Sjedinjenim Državama, Britaniji i Australiji, a koje Peking tereti za subverziju i podsticanje secesije.
Šef odeljenja hongkonške policije za nacionalnu bezbednost Li Kvaj-Va naglašava da je otkako se u Hongkongu primenjuje Zakon o nacionalnoj bezbednosti, njegov odsek uhapsio preko 260 građana.
"Većina je krivična dela izvršila u samom Hongkongu. Međutim, neki su pobegli u inostranstvo odakle nastavljaju sa aktivnostima, koje ugrožavaju našu nacionalnu bezbednost", poručuje on.
Hongkonški Radio građana posle 18 godina obustavlja rad - zvanično zbog nedostatka fondova, nezvanično zbog političkih pritisaka na goste programa.
Diplomatska ofanziva šarma kralja Čarlsa
Pre 26 godina, današnji britanski kralj Čarls zastupao je kraljicu tokom predaje Hongkonga.
Kao monarh, on nastoji da se suoči sa britanskom istorijom kolonijalizma i rasizma. Finansira istraživanje uloge kraljevske porodice u robovlasništvu.
Pre nekoliko dana organizovao je veliki prijem za predstavnike "Vindraš generacije". Generacija je nazvana po prvom brodu, koji je dovezao radnike sa Kariba, koji su 1948. godine odazvali britanskom pozivu za obnovom da bi po dolasku trpeli diskriminaciju i rasizam.
"Kada sam došao neposredno posle rata, pola zgrada je bilo sravnjeno sa zemljom bombama. Predivno je bilo videti kako ponovo niču", seća se predstavnik "Vindraš generacije" Laćeta Alekander Rid.
"Kad pomislim da sam ovde danas posle toliko vremena. Ja u Bakingemskoj palati. Nemoguće! Ni pre deset godina, ni prošle godine mi to ne bi palo na pamet", rekao je na prijemu predstavnik "Vindraš generacije" Alford Gardner.
Bakingemsku palatu od pre par dana krase portreti istaknutih pripadnika te generacije.
Karibi se okreću Kini?
Kralj Čarls nastoji da izvadi fleke, koje je širom Kariba ostavila nedavna turneja princa i princeze od Velsa. Ponašanje Vilijama i Kejt okarakterisano je kao kolonijalno.
Mnoge zemlje Kariba žele da se povedu za Barbadosom. Pre dve godina to ostrvo je postalo republika. Prošle nedelje potpisalo je sporazum sa Pekingom o strateškoj privrednoj saradnji.
Premijerka Barbadosa Mia Motli rekla je kineskoj televiziji posle sastanka sa predsednikom Sijem da je "Barbados je jedna od prvih kolonija, koju su Britanci iskoristili kako bi uspostavili dominaciju nad Novim svetom".
"Mi smo jedna od kolonija gde je rasizam bio formalna institucija. I to je suština našeg prelaska u republiku", objasnila je premijerka Motli.
Britanska imperija se nekada nazivala "carstvom u kojem sunce nikada ne zalazi". Bivše kolonije danas glavu okreću ka prostoru gde sunce izlazi, gde je ekonomija jaka i ne preti recesija.
Коментари