De Kubertenov plan o obnovi Olimpijskih igara se vratio kući

Pre 130 godina baron Pjer de Kuberten predložio je plan za obnovu Olimpijskih igara. Taj rukopis se od ponedeljka nalazi u Olimpijskom muzeju u Lozani.

Dokument je donirao Ališer Usmanov predsednik međunarodne mačevalačke federacije i ruski milijarder.

Vizionarsku ideju o oživljavanju Olimpijskog pokreta 29-godišnji Pjer de Kuberten je predstavio 25. novembra 1892. godine na sastanku petogodišnjice francuskog Udruženja atletskih sportova održanoj na staroj Sorboni u Parizu.

Iako je dobio mlaku podršku, to ga nije omelo da nastavi sa ubedjivanjem saradnika i dve godine kasnije ideja o modernim Olimpijskim igrama bila je konačno prihvaćena.

U junu iste godine, na ceremoniji u Sorboni, Kuberten je formirao Međunarodni olimpijski komitet čiji je prvi predsednik bio Grk Demetrijus Vikelas. Trenutni predsednik, Tomas Bah, bio je veoma zadovoljan poklonom koji će krasiti dom Olimpijskog komiteta.

"Danas svedočimo istorijskom trenutku sa dva aspekta. Ovo je dokument u kojem su objašnjeni postulati našeg pokreta. Ovo je važan spis koji se vratio kući, tamo gde pripada. Vaša donacija je mnogo više od predaje jednog dokumenta. Ovo je trenutak u kojem se još jednom podsećamo da je misija Olimpijskog sporta da poveže svet kroz fer plej", rekao je Tomas Bah, predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta.

Ališer Usmanov je manifest kupio krajem prošle godine na aukciji u Njujorku, za rekordnih 8,8 miliona dolara, ali je javnost za to saznala tek sada.

"Ovo je manifest modernog olimpizma. Pjer de Kuberten je imao ideju da svet bude ujedinjen sportom a ne razjedinjen ratom. Verujem da je pravo mesto za njegovo čuvanje Olimpijski muzej", izjavio je Ališer Usmanov, predsednik Međunarodne mačevalačke federacije.

Francuski dokument ispisan je mastilom na 14 strana tankog papira na čijoj poleđini se nalaze prazni registracioni formulari za Međunarodni kongres o fizičkom obrazovanju koji je 1889. godine održan na Svetskom sajmu u Parizu.

Konačno će biti dostupan posetiocima u stalnoj postavci.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 21. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом