Bura na Sorboni, optužbe za kolonijalnu propagandu

Pozorišna predstava promovisana fotografijom koja prikazuje glumce koji nose tamnosmeđu šminku dovela je prestižni francuski univerzitet Sorbonu do francuske verzije skandala "blekfejs" (crno lice), zbog čega su već kritikovani političari u SAD i luksuzne modne kompanije u Italiji.

Četiri grupe za ljudska prava organizovale su protest u ponedeljak protiv izvođenja predstave "Pribeglice" starogrčkog tragičara Eshila, u kojoj su glumci nosili crne maske, tvrdeći da maske promovišu rasističke stereotipe, prenosi AP.

Vodeća antirasistička grupa, poznata pod francuskim akronimom CRAN, nazvala je predstavu na Sorboni kolonijalnom propagandom.

Producenti predstave rekli su da su kostimi sledili klasičnu tehniku korišćenja kontrastnih nijansi za razlikovanje grčkih i egipatskih likova, odnosno antičku metodu uz pomoć koje su gledaoci mogli da razlikuju likove koji su bili daleko od njih.

Režiser predstave, uvaženi helenista Filip Brune, rekao je da su umetničke namere "pogrešno protumačene" kao rasističke. On je rekao da se u postavci predstave ne koristi "blekfejs" i tvrdio je da je napadnuta francuska cenjena sloboda izražavanja.

"Blekfejs, odnosno bojenje lica u crno da bi ismevali crnce, praksa je koju mi najoštrije osuđujemo", rekao je Brune Mondu. "Suočavamo se s oblikom radikalizacije koja stvara veoma opasan jaz u slobodi izražavanja i umetnosti u celini", dodao je on.

Brune je za Mond izjavio da je planirao da crne maske, koje su uvredile antirasističke aktiviste, zameni zlatnim, ali nije dobio priliku.

Ministri kulture i visokog obrazovanja u Francuskoj odmah su podržali Brunea i Univerzitet, što im je donelo i kritike. U zajedničkom saopštenju objavljenom u sredu, ministar visokog obrazovanja Frederik Vidal i ministar kulture Frank Riste rekli su da "snažno osuđuju ovaj napad bez presedana na slobodu izražavanja".

"Blekfejs" karikature prvi put su popularizovane u "minstrel" predstavama iz 19. veka, u kojima se na brutalan način ismevaju Afroamerikanci, njihovo poreklo i fizičke odlike. Beli izvođači imali su groteskno zatamnjena lica, prenaglašene oči, noseve i usta kako bi "verno dočarali" pripadnike crne rase.

Ova praksa privukla je pažnju i u Sjedinjenim Državama nedavno nakon što su guverner Virdžinije i njegov advokat bili odgovorni za incidente iz svojih studentskih dana osamdesetih godina.

Modni brend Guči izvinio se u februaru za crnu vunenu rolku koja je imala jarko crvene usne kada se povuče preko lica, a Prada se izvinila za majmunčića koji je bio privezak za torbe nalik na "blekfejs" u decembru, prenosi agencija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом